Uljukajev jako oběť? Korupční skandál ruského ministra hospodářství vyvolává hodně otázek

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
Aktualizováno 15. 11. 2016 20:03
Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev odmítá, že by přijal jakýkoli úplatek, a své zadržení považuje za provokaci. Prohlásili to jeho právníci. Uljukajev byl krátce po svém zadržení obviněn, že přijal úplatek víc než dva miliony amerických dolarů. Měla to být odměna za údajné "pozitivní" hodnocení vedoucí k tomu, že státní těžařská firma Rosněfť koupila poloviční podíl v ropné firmě Bašněfť. Oznámil to ruský Vyšetřovací výbor. Ministr to ale popírá.
Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev.
Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. | Foto: Reuters

Moskva – Aféra zatčeného ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva vyvolala v Rusku velké pozdvižení.

Poprvé v historii Ruska zatkla tamní policie ministra, který byl ve výkonu funkce. A poprvé ho obvinila z vymáhání vysokého úplatku.

Kreml musel během dne dokonce dementovat spekulace o demisi celé vlády. Vladimir Putin podle svého mluvčího Dmitrije Peskova ztratil v zatčeného ministra důvěru a zbavil ho funkce. Soud Uljukajevovi zatím uložil dvouměsíční domácí vězení.

V případu Uljukajev i přesto zůstává řada nejasností. A střetávají se v něm zájmy hned několika nejvlivnějších lidí v Rusku. 

Muž, který věděl, "jak to chodí"

Jde především o ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten byl doposud vnímán jako politik, který chrání své bezprostřední okolí. A pokud v něm někoho mění, tak tiše a bez větších skandálů.

Pak jde o jeho vlivného přítele Igora Sečina, šéfa státní těžařské firmy Rosněfť a člověka se silnými vazbami na tajné služby. Na něm měl údajně ministr hospodářství vymáhat úplatek za víc než dva miliony dolarů. 

V neposlední řadě jde o samotného Alexeje Uljukajeva, považovaného za jednoho z posledních liberálů z éry bývalého prezidenta Borise Jelcina v současné ruské vládě.

Ačkoliv nebyl Uljukajev osobním přítelem Vladimira Putina, šlo o zkušeného politika, který dobře věděl, jak to v ruské politice chodí. Navíc byl ministrem, kterého si do vlády osobně vybral premiér Dmitrij Medveděv. Tedy další blízký Putinův člověk. 

Hodně otázek, málo odpovědí

Případ Uljukajev proto budí mezi novináři a analytiky velkou řadu otazníků:

1. Šéf Rosněfti Igor Sečin patří mezi nejvlivnější a také nejobávanější muže Kremlu. Skutečně by ministr Alexej Uljukajev vymáhal úplatek od člověka, který má na rozdíl od něj mimořádné kontakty v silových složkách?

2. Alexej Uljukajev byl protivníkem privatizace Bašněfti Rosněftí. Říkal, že obě společnosti jsou státní, a proto jde vlastně o překládání státních peněz z jedné kapsy do druhé. Nemohlo to tedy být tak, že ve skutečnosti šlo o pomstu Rosněfti?

3. Stíhaný je jen Alexej Uljukajev, nikdo z Rosněfti. Znamená to tedy, že lidé z této státní těžařské firmy žádost o úplatek nahlásili? Jak to ale jde dohromady s informací, že vyšetřovatelé sledovali Uljukajeva už téměř rok?

4. Nemohlo jít ve skutečnosti o útok na samotného Igora Sečina? Zní to nepravděpodobně, ale faktem je, že díky zmenšujícím se finančním zdrojům je bitva o zbývající peníze vedena nevybíravě. Ti, kteří žádají finance od státu, většinou prohrávají. O tom se před rokem přesvědčil dříve všemocný šéf ruské železnice Vladimir Jakunin.

5. Zatčení Uljukajeva je prvním stíháním činného ministra ruské vlády. Ve všech předchozích případech byli členové vlády nejprve zbaveni svých postů a potom teprve začalo trestní stíhání. Změnil se přístup Vladimira Putina?

Na tyto otázky odpoví až dění následujících dní.  

O impériu Rosněfti a jeho šéfovi Igoru Sečinovi čtěte zítra na autorské straně Hospodářských novin.

 

Právě se děje

Další zprávy