Fanoušci museli do fronty, mafián měl fotku hned. Ukrajinu pobouřily fotky s pohárem Ligy mistrů

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
17. 5. 2018 14:14
Trofej pro vítěze Ligy mistrů na Ukrajině nepřetržitě hlídají bodyguardi, tvrdila UEFA. Snímky na Instagramu prozradily, že ne tak docela.
Fanoušci v Kyjevě se fotí s trofejí pro vítěze Ligy mistrů.
Fanoušci v Kyjevě se fotí s trofejí pro vítěze Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Kyjev - Obyvatelé Kyjeva stáli počátkem měsíce v mnohahodinových frontách, aby se mohli vyfotit s pohárem pro vítěze Ligy mistrů. Představitelé UEFA tvrdí, že trofej na Ukrajině nepřetržitě hlídají bodyguardi. Snímky na Instagramu ale ukazují, že pokud máte ty správné známosti, nemusíte čekat v obří frontě, abyste si udělali selfie.

Už 29. dubna se na jednom instagramovém účtu objevila fotka dívky hrající si s pohárem na zadním sedadle luxusního automobilu. Uživatelé sociálních sítí ji rychle identifikovali jako Jelizavetu Čausovou, dceru předsedy fotbalového svazu a poslance za Blok Petra Porošenka Andrije Pavelka. I jeho druhá dcera Anastasija publikovala fotografii s pohárem.

Anastasija Pavlenkovová s pohárem pro vítěze Ligy mistrů.
Anastasija Pavlenkovová s pohárem pro vítěze Ligy mistrů. | Foto: Anastasia Pavlenko/Instragram

Opravdovou bouři nevole ovšem vyvolala fotka z jednoho z chrámů v Dněpropetrovsku, kde pohár drží místní pop a po jeho boku je kromě prezidenta fotbalové federace Andrije Pavelka i místní byznysmen Olexandr Petrovskij.

Ten je v jistých kruzích znám pod přezdívkou Narik a podle současného generálního prokurátora Jurije Lucenka vedl v letech 2005-2006 kriminální gang a po zásahu policie se několik let skrýval v zahraničí. V roce 2010 se ale vrátil na Ukrajinu a snaží se budit dojem normálního podnikatele. S Pavelkem ho pojí i rodinné vztahy. Syn předsedy fotbalového svazu si vzal Petrovského dceru.

Ukrajinská lidová tvořivost

Podle někdejšího ředitele mistrovství Evropy v roce 2012 a dnes vysoce postaveného ukrajinského diplomata Markijana Lubkivského je skandál dokladem "absence kultury a ignorování etických norem".

"V očích Evropanů budeme i nadále podobní hrdinům filmů Emira Kusturici, seriálů o ruské mafii nebo děl o afrických diktátorech," napsal Lubkivskij na Facebooku.

Poměry na Ukrajině kritizuje i populární bloger vystupující pod jménem Xander Shtailer. "Vzít pohár do ruky se poštěstí jen neuvěřitelně talentovaným lidem. My jsme teď celé Evropě ukázali, že to je hovadina - že úplně stačí mít kmotra, bráchu, kámoše, který kašle na pravidla. A vy, burani, si polibte… Už jsme to s tím finále tak podělali, že by bylo lepší, kdyby se to hrálo někde jinde," nebral si servítky bloger.

Snímků poháru, o který se v sobotu v Kyjevě utká Liverpool a Real Madrid, se už chytili také místní vtipálci. Předhánějí se ve vymýšlení situací, do kterých se pohár na Ukrajině ještě může dostat. 

Foto: Je libo mléko z poháru pro vítěze Ligy mistrů?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy