Fanoušci museli do fronty, mafián měl fotku hned. Ukrajinu pobouřily fotky s pohárem Ligy mistrů

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
17. 5. 2018 14:14
Trofej pro vítěze Ligy mistrů na Ukrajině nepřetržitě hlídají bodyguardi, tvrdila UEFA. Snímky na Instagramu prozradily, že ne tak docela.
Fanoušci v Kyjevě se fotí s trofejí pro vítěze Ligy mistrů.
Fanoušci v Kyjevě se fotí s trofejí pro vítěze Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Kyjev - Obyvatelé Kyjeva stáli počátkem měsíce v mnohahodinových frontách, aby se mohli vyfotit s pohárem pro vítěze Ligy mistrů. Představitelé UEFA tvrdí, že trofej na Ukrajině nepřetržitě hlídají bodyguardi. Snímky na Instagramu ale ukazují, že pokud máte ty správné známosti, nemusíte čekat v obří frontě, abyste si udělali selfie.

Už 29. dubna se na jednom instagramovém účtu objevila fotka dívky hrající si s pohárem na zadním sedadle luxusního automobilu. Uživatelé sociálních sítí ji rychle identifikovali jako Jelizavetu Čausovou, dceru předsedy fotbalového svazu a poslance za Blok Petra Porošenka Andrije Pavelka. I jeho druhá dcera Anastasija publikovala fotografii s pohárem.

Anastasija Pavlenkovová s pohárem pro vítěze Ligy mistrů.
Anastasija Pavlenkovová s pohárem pro vítěze Ligy mistrů. | Foto: Anastasia Pavlenko/Instragram

Opravdovou bouři nevole ovšem vyvolala fotka z jednoho z chrámů v Dněpropetrovsku, kde pohár drží místní pop a po jeho boku je kromě prezidenta fotbalové federace Andrije Pavelka i místní byznysmen Olexandr Petrovskij.

Ten je v jistých kruzích znám pod přezdívkou Narik a podle současného generálního prokurátora Jurije Lucenka vedl v letech 2005-2006 kriminální gang a po zásahu policie se několik let skrýval v zahraničí. V roce 2010 se ale vrátil na Ukrajinu a snaží se budit dojem normálního podnikatele. S Pavelkem ho pojí i rodinné vztahy. Syn předsedy fotbalového svazu si vzal Petrovského dceru.

Ukrajinská lidová tvořivost

Podle někdejšího ředitele mistrovství Evropy v roce 2012 a dnes vysoce postaveného ukrajinského diplomata Markijana Lubkivského je skandál dokladem "absence kultury a ignorování etických norem".

"V očích Evropanů budeme i nadále podobní hrdinům filmů Emira Kusturici, seriálů o ruské mafii nebo děl o afrických diktátorech," napsal Lubkivskij na Facebooku.

Poměry na Ukrajině kritizuje i populární bloger vystupující pod jménem Xander Shtailer. "Vzít pohár do ruky se poštěstí jen neuvěřitelně talentovaným lidem. My jsme teď celé Evropě ukázali, že to je hovadina - že úplně stačí mít kmotra, bráchu, kámoše, který kašle na pravidla. A vy, burani, si polibte… Už jsme to s tím finále tak podělali, že by bylo lepší, kdyby se to hrálo někde jinde," nebral si servítky bloger.

Snímků poháru, o který se v sobotu v Kyjevě utká Liverpool a Real Madrid, se už chytili také místní vtipálci. Předhánějí se ve vymýšlení situací, do kterých se pohár na Ukrajině ještě může dostat. 

Foto: Je libo mléko z poháru pro vítěze Ligy mistrů?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy