Fanoušci museli do fronty, mafián měl fotku hned. Ukrajinu pobouřily fotky s pohárem Ligy mistrů

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
17. 5. 2018 14:14
Trofej pro vítěze Ligy mistrů na Ukrajině nepřetržitě hlídají bodyguardi, tvrdila UEFA. Snímky na Instagramu prozradily, že ne tak docela.
Fanoušci v Kyjevě se fotí s trofejí pro vítěze Ligy mistrů.
Fanoušci v Kyjevě se fotí s trofejí pro vítěze Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Kyjev - Obyvatelé Kyjeva stáli počátkem měsíce v mnohahodinových frontách, aby se mohli vyfotit s pohárem pro vítěze Ligy mistrů. Představitelé UEFA tvrdí, že trofej na Ukrajině nepřetržitě hlídají bodyguardi. Snímky na Instagramu ale ukazují, že pokud máte ty správné známosti, nemusíte čekat v obří frontě, abyste si udělali selfie.

Už 29. dubna se na jednom instagramovém účtu objevila fotka dívky hrající si s pohárem na zadním sedadle luxusního automobilu. Uživatelé sociálních sítí ji rychle identifikovali jako Jelizavetu Čausovou, dceru předsedy fotbalového svazu a poslance za Blok Petra Porošenka Andrije Pavelka. I jeho druhá dcera Anastasija publikovala fotografii s pohárem.

Anastasija Pavlenkovová s pohárem pro vítěze Ligy mistrů.
Anastasija Pavlenkovová s pohárem pro vítěze Ligy mistrů. | Foto: Anastasia Pavlenko/Instragram

Opravdovou bouři nevole ovšem vyvolala fotka z jednoho z chrámů v Dněpropetrovsku, kde pohár drží místní pop a po jeho boku je kromě prezidenta fotbalové federace Andrije Pavelka i místní byznysmen Olexandr Petrovskij.

Ten je v jistých kruzích znám pod přezdívkou Narik a podle současného generálního prokurátora Jurije Lucenka vedl v letech 2005-2006 kriminální gang a po zásahu policie se několik let skrýval v zahraničí. V roce 2010 se ale vrátil na Ukrajinu a snaží se budit dojem normálního podnikatele. S Pavelkem ho pojí i rodinné vztahy. Syn předsedy fotbalového svazu si vzal Petrovského dceru.

Ukrajinská lidová tvořivost

Podle někdejšího ředitele mistrovství Evropy v roce 2012 a dnes vysoce postaveného ukrajinského diplomata Markijana Lubkivského je skandál dokladem "absence kultury a ignorování etických norem".

"V očích Evropanů budeme i nadále podobní hrdinům filmů Emira Kusturici, seriálů o ruské mafii nebo děl o afrických diktátorech," napsal Lubkivskij na Facebooku.

Poměry na Ukrajině kritizuje i populární bloger vystupující pod jménem Xander Shtailer. "Vzít pohár do ruky se poštěstí jen neuvěřitelně talentovaným lidem. My jsme teď celé Evropě ukázali, že to je hovadina - že úplně stačí mít kmotra, bráchu, kámoše, který kašle na pravidla. A vy, burani, si polibte… Už jsme to s tím finále tak podělali, že by bylo lepší, kdyby se to hrálo někde jinde," nebral si servítky bloger.

Snímků poháru, o který se v sobotu v Kyjevě utká Liverpool a Real Madrid, se už chytili také místní vtipálci. Předhánějí se ve vymýšlení situací, do kterých se pohár na Ukrajině ještě může dostat. 

Foto: Je libo mléko z poháru pro vítěze Ligy mistrů?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy