Ukrajinu by bez Ruska čekal bankrot, tvrdí premiér

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
18. 12. 2013 13:57
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Západ z nátlaku na Ukrajinu.
Mykola Azarov.
Mykola Azarov. | Foto: REUTERS / Gleb Garanich

Kyjev - Ukrajinský premiér Mykola Azarov se zastal úterní hospodářské dohody s Ruskem, kterou s Vladimirem Putinem uzavřel prezident Viktor Janukovyč.

Ve středu na zasedání vlády uvedl, že Ukrajině se s její pomocí - a také díky odstoupení od asociační dohody s EU - podařilo odvrátit bankrot.

Ruský balíček podle něj zemi pomohl zajistit finanční stabilitu. Opozice chce ale vědět, co Ukrajina Rusku nabídla na oplátku, uvedl server BBC.

K situaci na Ukrajině se ve středu vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov: Obvinil Západ z "neskrývaného nátlaku" na ukrajinskou vládu, aby si vybrala přidružení k Evropské unii namísto sblížení s Ruskem.

Janukovyč a Putin se v Kremlu domluvili na snížení ceny ruského plynu a nákupu ukrajinských dluhopisů za 15 miliard dolarů (přes 300 miliard korun).

Bankrot a sociální kolaps

"Co by čekalo Ukrajinu? Odpověď je zjevná: bankrot a sociální kolaps. Takový novoroční dárek by v takovém případě čekal Ukrajince," prohlásil Azarov podle agentury RIA Novosti.

Podle Azarova mají nižší ceny za plyn platit od 1. ledna až do vypršení původně desetiletého kontraktu v lednu 2019, což "nám dovolí opět oživit hospodářský růst".

"Výjimečně příznivé podmínky" úvěrování ukrajinské ekonomiky, vyjednané prezidentem, zase "umožní podniknout rozsáhlé plány na modernizaci hospodářství", dodal ukrajinský premiér.

Podle něj nebylo možné, aby Ukrajina podepsala dohodu s EU, protože Kyjev by musel přijmout nepřiměřeně přísné podmínky pro hospodářskou reformu.

Rozhněvaní demonstranti

Dohoda s Moskvou dává ukrajinské vládě a Janukovyčovi podle agentury Reuters "prostor nadechnout se" v zápasu s ekonomickými problémy země.

Na druhou stranu ale rozhněvala demonstranty, kteří na kyjevském náměstí Nezávislosti čtvrtý týden požadují odstoupení prezidenta a vlády kvůli jejich snaze sblížit Kyjev s Moskvou.

Vůdce opozice Vitalij Kličko se nechal v úterý slyšet, že prezident Janukovyč zradil nezávislost státu. "Vzdal se ukrajinských národních zájmů, vzdal se nezávislosti," řekl Kličko.

Nátlak budí údiv, prohlásil Lavrov

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova Západ neskrývaně tlačí na ukrajinskou vládu, aby si vybrala přidružení k Evropské unii. Uzavřená smlouva s Moskvou je přitom podle něj "vzájemně prospěšná" oběma zemím. Mnohé detaily z dohody zůstávají podle BBC nejasné.

"Vyvíjení neskrývaného nátlaku - nehledě na včerejší rozhodnutí v Moskvě - budí údiv. Na adresu Kyjeva směřují kategorické výzvy, aby si 'svobodně vybral' Evropu," prohlásil šéf ruské diplomacie před členy horní komory parlamentu.

"V té samé výzvě je obsažen vnitřní rozpor, když suverénnímu státu upírají právo samostatně vyřešit situaci a působit v souladu s vlastními zákony a národními zájmy," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy