Ukrajinu by bez Ruska čekal bankrot, tvrdí premiér

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
18. 12. 2013 13:57
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Západ z nátlaku na Ukrajinu.
Mykola Azarov.
Mykola Azarov. | Foto: REUTERS / Gleb Garanich

Kyjev - Ukrajinský premiér Mykola Azarov se zastal úterní hospodářské dohody s Ruskem, kterou s Vladimirem Putinem uzavřel prezident Viktor Janukovyč.

Ve středu na zasedání vlády uvedl, že Ukrajině se s její pomocí - a také díky odstoupení od asociační dohody s EU - podařilo odvrátit bankrot.

Ruský balíček podle něj zemi pomohl zajistit finanční stabilitu. Opozice chce ale vědět, co Ukrajina Rusku nabídla na oplátku, uvedl server BBC.

K situaci na Ukrajině se ve středu vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov: Obvinil Západ z "neskrývaného nátlaku" na ukrajinskou vládu, aby si vybrala přidružení k Evropské unii namísto sblížení s Ruskem.

Janukovyč a Putin se v Kremlu domluvili na snížení ceny ruského plynu a nákupu ukrajinských dluhopisů za 15 miliard dolarů (přes 300 miliard korun).

Bankrot a sociální kolaps

"Co by čekalo Ukrajinu? Odpověď je zjevná: bankrot a sociální kolaps. Takový novoroční dárek by v takovém případě čekal Ukrajince," prohlásil Azarov podle agentury RIA Novosti.

Podle Azarova mají nižší ceny za plyn platit od 1. ledna až do vypršení původně desetiletého kontraktu v lednu 2019, což "nám dovolí opět oživit hospodářský růst".

"Výjimečně příznivé podmínky" úvěrování ukrajinské ekonomiky, vyjednané prezidentem, zase "umožní podniknout rozsáhlé plány na modernizaci hospodářství", dodal ukrajinský premiér.

Podle něj nebylo možné, aby Ukrajina podepsala dohodu s EU, protože Kyjev by musel přijmout nepřiměřeně přísné podmínky pro hospodářskou reformu.

Rozhněvaní demonstranti

Dohoda s Moskvou dává ukrajinské vládě a Janukovyčovi podle agentury Reuters "prostor nadechnout se" v zápasu s ekonomickými problémy země.

Na druhou stranu ale rozhněvala demonstranty, kteří na kyjevském náměstí Nezávislosti čtvrtý týden požadují odstoupení prezidenta a vlády kvůli jejich snaze sblížit Kyjev s Moskvou.

Vůdce opozice Vitalij Kličko se nechal v úterý slyšet, že prezident Janukovyč zradil nezávislost státu. "Vzdal se ukrajinských národních zájmů, vzdal se nezávislosti," řekl Kličko.

Nátlak budí údiv, prohlásil Lavrov

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova Západ neskrývaně tlačí na ukrajinskou vládu, aby si vybrala přidružení k Evropské unii. Uzavřená smlouva s Moskvou je přitom podle něj "vzájemně prospěšná" oběma zemím. Mnohé detaily z dohody zůstávají podle BBC nejasné.

"Vyvíjení neskrývaného nátlaku - nehledě na včerejší rozhodnutí v Moskvě - budí údiv. Na adresu Kyjeva směřují kategorické výzvy, aby si 'svobodně vybral' Evropu," prohlásil šéf ruské diplomacie před členy horní komory parlamentu.

"V té samé výzvě je obsažen vnitřní rozpor, když suverénnímu státu upírají právo samostatně vyřešit situaci a působit v souladu s vlastními zákony a národními zájmy," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy