Ukrajinští nacionalisté strhli v Charkově pomník maršála Žukova

ČTK ČTK
2. 6. 2019 20:15
Příznivci ukrajinské krajní pravice v Charkově strhli pomník sovětského maršála Georgije Žukova. Učinili tak při protestu proti nově založené straně, jejíž čelní představitelé jsou někdejší spolupracovníci svrženého proruského prezidenta Viktora Janukovyče.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Stržení busty sovětského velitele z druhé světové války se odehrálo nedlouho po protestu před sportovním palácem, kde se konal ustavující sjezd strany Důvěřuj činům, jíž založili starosta druhého největšího ukrajinského města Charkova Hennadij Kernes spolu s primátorem Oděsy Hennadijem Truchanovem. Oba přitom byli členy Strany regionů proruského prezidenta Janukovyče.

Demonstraci zorganizovaly krajně pravicové a nacionalistické spolky, podle nichž pomník porušoval ukrajinské zákony zakazující používání komunistických symbolů. Na místo odstraněné sochy připevnili ukrajinskou vlajku. Před necelými dvěma týdny v Charkově proběhl protest proti plánu radnice přejmenovat po Žukovovi jeden z městských bulvárů.

Při potyčkách doprovázejících stržení pomníku i protest před místem stranického sjezdu byl podle agentury Unian zraněn nejméně jeden člověk.

Na starostu Kernese byl v dubnu 2014 spáchán atentát, který se štěstím přežil. Je považován za proruského politika, který však v bouřlivých chvílích po svržení Janukovyče odmítl výzvy k odtržení převážně ruskojazyčného Charkova od zbytku Ukrajiny.

Georgij Konstantinovič Žukov byl sovětský vojevůdce a od ledna 1943 maršál SSSR. Během Velké vlastenecké války od srpna 1942 až do roku 1945 v působil i ve funkci zástupce Vrchního velitele Rudé armády Josipha Vissarionoviče Stalina. Je považován za jednoho z nejlepších sovětských velitelů druhé světové války; zvítězil například v bitvách u Stalingradu, před Moskvou nebo o Berlín. Po Stalinově smrti krátce působil jako ministr obrany SSSR.

Na Rusko platí jen síla, říká Jaromír Štětina:

Video: Jan Úšela, Petr Šoukal
 

Právě se děje

Další zprávy