Ukrajinský zabiják Harpoon. Dron natočil "smrtící slalom" střely těsně před dopadem

Video bb Video, bb
21. 6. 2022 13:10
Ukrajinci hlásí, že minulý týden poprvé úspěšně použili protilodní střely Harpoon, které jim dodal Západ. Nyní zveřejnili záběry z dronu, který zásah dvěma střelami zachytil. Cílem útoku byl podle britského ministerstva obrany téměř jistě remorkér ruského námořnictva Vasilij Bech, který dopravoval zbraně a vojáky na Hadí ostrov v severozápadní části Černého moře.
Ukrajinský zabiják Harpoon. Dron natočil "smrtící slalom" střely těsně před dopadem. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Ukraine Weapons Tracker

Vojenský analytik a korespondent armádního webu Defense News Tayfun Ozberk popsal na svém twitterovém účtu dráhu střel Harpoon, které ruský remorkér zasáhly. "Na videu je vidět, jak se střela pohybuje doleva a doprava (díky své rychlosti se jakoby chvěje), což se nazývá 'pasivní navádění'. Je to něco jako slalomový pohyb," vysvětloval bývalý turecký voják.

Účelem pasivního zaměřování je podle něj potvrzovat přesnost polohy cíle a vyhýbat se střelám Systému blízké obrany. Ten slouží k ničení raket a letadel a měly by jím být vybaveny všechny moderní lodě.

"Zničení ruského plavidla při jeho zásobovací misi ukazuje na potíže, kterým Rusko čelí ve snaze podpořit své vojáky okupující Hadí ostrov," uvedlo britské ministerstvo. Dodalo, že Vasilij Bech je poslední z řady ruských lodí, které poškodily nebo potopily ukrajinské síly během války. Podle Ukrajinců jimi potopený Vasilij Bech vezl i raketový systém Tor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy