Válka potrvá do roku 2023. Ruské jednotky ze země vytlačíme, hlásí z fronty výsadkář

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
30. 11. 2022 7:33
V bojích na Donbase byl těžce zraněn, teď velí na frontě výsadkářům. O svých zkušenostech napsal knihu Stopy na cestě, která zachycuje ukrajinskou armádu i proměnu země za tři dekády od rozpadu Sovětského svazu. Nyní vyšla česky. Výsadkář a bloger Valerij Markus po napadení Ukrajiny ruskými vojsky na sociálních sítích průběžně informuje přímo z války. Z fronty také odpovídal na otázky Aktuálně.cz.
Výsadkářský velitel Valerij Markus, jedna z nejznámějších tváří ukrajinské armády.
Výsadkářský velitel Valerij Markus, jedna z nejznámějších tváří ukrajinské armády. | Foto: Anton Starodubtsev

"Do armády vojáci nastupují z různých důvodů: zabít nepřítele, pochlubit se před blízkými, vyléčit si komplexy. Pokud přijdou jen vraždit, jde o jejich osobní potíže," líčí Valerij Markus pro Aktuálně.cz přímo z fronty. Dotýká se tak válečných zločinů spáchaných ruskými jednotkami. Například v Buči, kde podle Ukrajinců i mezinárodních pozorovatelů zavraždily přes 400 civilistů. 

Tomu, že Rusové na Ukrajinu zaútočí, Markus do poslední chvíle nevěřil. Ještě pár hodin před invazí psal, že k válce nedojde. "Tvrdil jsem, že by prohráli. Dokonce jsem vylíčil důvody, kvůli kterým prohrávají právě teď," vzpomíná.

Sám má s válkou bohaté zkušenosti. Den po svých osmnáctých narozeninách zanechal studia elektromechaniky a z učiliště odešel přímo do výcvikového střediska. Chtěl být výsadkářem. Realita v kasárnách se sice od jeho očekávání lišila, přesto v armádě zůstal.

Tři roky poté, v roce 2014, se na východě Ukrajiny vzbouřily regiony Doněck a Luhansk a s ruskou podporou se od Kyjeva odtrhly. Markus se dostal na frontu, zúčastnil se osvobození Kramatorsku nebo Ždanovky. Na sociálních sítích sdílel válečné zkušenosti i střípky všedního armádního života.

Letos ruské jednotky na Ukrajinu vtrhly krátce před rozbřeskem 24. února. Přestože satelitní snímky už několik dní ukazovaly, jak se smyčka podél hranic stahuje, odmítali lidé uvěřit, že se probudí do války. Teprve když na jejich území vjely tanky a na kyjevské letiště v Hostomelu zaútočili ruští výsadkáři, pochopili, že agresivní televizní projev prezidenta Vladimira Putina z pondělí 21. února byl de facto vyhlášením války jejich zemi.

Markus velí na frontě 47. pluku ukrajinských výsadkářů, chválí morálku i odvahu svých spolubojovníků, stěžuje si ale na nedostatek zbraní, techniky, vybavení a munice. Upozorňuje na to, že ukrajinská ekonomika není tak silná, aby se země mohla na svoji obranu dobře připravit. A souhlasí s prezidentem Volodymyrem Zelenským, že letošní zima bude nejtěžší, jakou kdy Ukrajinci zažili. Tedy, od druhé světové války.

"Ruskou armádu nelze hodnotit jako celek, je hodně různorodá. Její hloupost jsem ale podcenil, v drtivé většině případů jde o nevzdělané stádo," říká o nepříteli. "Je mezi nimi ale nějakých 10 až 15 procent vycvičených vojáků vybavených moderními zbraněmi. Velkou výhodou ruské armády je velikost - hodně lidí, tanků, raket i peněz," vypočítává výsadkář.

Ukrajinská armáda podle něj prodělala velkou změnu od bojů na Donbase v roce 2014. Říká, že od tehdejšího zastaralého postsovětského vojska se současné moderní síly výrazně liší. V roce 2016 byl na Donbase těžce raněn a lékaři mu další službu zakázali. Začal cestovat a psát. Kniha Stopy na cestě mu vyšla v roce 2018, reflektuje Markusovy zkušenosti z války. Klidný život ale odpočívajícího výsadkáře nelákal, vrátit se do armády snažil za každou cenu. Podařilo se mu to letos, krátce po ruské invazi.

Na přelomu listopadu a prosince teď Ukrajinci pokračují v protiofenzivě na jižní frontě u Chersonu ve směru na Krym a také na severovýchodě země, kolem města Lyman v Doněcké oblasti. Ukrajincům se s dodávkami západních zbraní a technologií podařilo osvobodit některé oblasti zabrané v prvních měsících po útoku ruskými vojsky.

S příchodem zimy se čeká útlum bojů, především kvůli rozmoklému či namrzlému terénu. Ten ostatně zkomplikoval už jarní ruský útok na Kyjev od běloruských hranic, útočící jednotky musely využívat jen několik málo zpevněných cest a Ukrajincům se je podařilo odrazit. "Všude kolem máte bahno, plánovat nástup nejde, podmínky nejsou příznivé. Kromě toho, že se vojáky snaží zabít nepřítel, usiluje o to i počasí," popisuje Markus. 

Přestože má Rusko na začátku zimy na některých úsecích fronty stále navrch, výsadkářský velitel upozorňuje, že morálka okupačních vojáků není valná. Mají potíže se zásobováním potravinami i s logistikou. Zima problémy jen prohloubí. Naopak Ukrajinci bojují za osvobození své země, při udržení morálky budou mít tedy výhodu.

Válka podle Markuse ještě řadu měsíců potrvá, nejméně do konce příštího roku. "S největší pravděpodobností skončí vytlačením ruských jednotek zpět na území Ruska," tvrdí s notnou dávkou vlasteneckého sebevědomí a s důvěrou v pokračující západní pomoc.

Video: Drony s výbušninou. Díky nim se ukrajinské armádě daří vytlačovat ruské vojsko (3. 8. 2022)

Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy