Ukrajinský soud potrestal Stalina. 57 let po jeho smrti

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 1. 2010 8:40
Je to obnovení historické spravedlnosti, míní ukrajinský prezident Juščenko
Josif Vissarionovič Stalin (1878-1953)
Josif Vissarionovič Stalin (1878-1953) | Foto: Wikipedia Commons

Kyjev - Josef Vissarionovič Stalin, Vjačeslav Molotov, Lazar Kaganovič a další čtyři členové Ukrajinské bolševické strany byli zločinci, kteří jsou zodpovědní za smrt milionů Ukrajinců.

Tak ve čtvrtek rozhodl soud v metropoli Kyjevě. Podle něj se genocidy dopustili během násilné kolektivizace v roce 1932.

Bolševici tehdy soběstačným zemědělcům zabavovali nejen obilí, mouku, zelenina a hospodářský dobytek, ale i osivo na příští rok. Důsledkem byl hladomor, který si v letech 1932 a 1933 vyžádal na čtyři miliony mrtvých.

Jelikož ale byli muži souzeni posmrtně, nebyl vynesen žádný trest, napsal server RIA Novosti.

Žalobu podala ke kyjevskému soudu státní policie na popud prezidenta. Obžalovací spis čítal podle ukrajinských médií 320 svazků a podává důkazy o smrti bezmála čtyř milionů lidí jako přímém následku genocidní politiky tehdejšího sovětského vedení.

Prezidenta Viktora Juščenka verdikt soudu potěšil. Nechal se slyšet, že je díky soudu obnovena historická spravedlnost.

Kreml ovšem něco takového odmítá. Hladomor nemá za genocidu a viní Kyjev z falšování dějin s cílem rozeštvat Ukrajince a Rusy.

Bezmála osmdesát let staré události se tak řadí k tématům, jež zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy