Ukrajinský soud potrestal Stalina. 57 let po jeho smrti

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 1. 2010 8:40
Je to obnovení historické spravedlnosti, míní ukrajinský prezident Juščenko
Josif Vissarionovič Stalin (1878-1953)
Josif Vissarionovič Stalin (1878-1953) | Foto: Wikipedia Commons

Kyjev - Josef Vissarionovič Stalin, Vjačeslav Molotov, Lazar Kaganovič a další čtyři členové Ukrajinské bolševické strany byli zločinci, kteří jsou zodpovědní za smrt milionů Ukrajinců.

Tak ve čtvrtek rozhodl soud v metropoli Kyjevě. Podle něj se genocidy dopustili během násilné kolektivizace v roce 1932.

Bolševici tehdy soběstačným zemědělcům zabavovali nejen obilí, mouku, zelenina a hospodářský dobytek, ale i osivo na příští rok. Důsledkem byl hladomor, který si v letech 1932 a 1933 vyžádal na čtyři miliony mrtvých.

Jelikož ale byli muži souzeni posmrtně, nebyl vynesen žádný trest, napsal server RIA Novosti.

Žalobu podala ke kyjevskému soudu státní policie na popud prezidenta. Obžalovací spis čítal podle ukrajinských médií 320 svazků a podává důkazy o smrti bezmála čtyř milionů lidí jako přímém následku genocidní politiky tehdejšího sovětského vedení.

Prezidenta Viktora Juščenka verdikt soudu potěšil. Nechal se slyšet, že je díky soudu obnovena historická spravedlnost.

Kreml ovšem něco takového odmítá. Hladomor nemá za genocidu a viní Kyjev z falšování dějin s cílem rozeštvat Ukrajince a Rusy.

Bezmála osmdesát let staré události se tak řadí k tématům, jež zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy