Mimořádná zpráva

Ukrajinský soud potrestal Stalina. 57 let po jeho smrti

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 1. 2010 8:40
Je to obnovení historické spravedlnosti, míní ukrajinský prezident Juščenko
Josif Vissarionovič Stalin (1878-1953)
Josif Vissarionovič Stalin (1878-1953) | Foto: Wikipedia Commons

Kyjev - Josef Vissarionovič Stalin, Vjačeslav Molotov, Lazar Kaganovič a další čtyři členové Ukrajinské bolševické strany byli zločinci, kteří jsou zodpovědní za smrt milionů Ukrajinců.

Tak ve čtvrtek rozhodl soud v metropoli Kyjevě. Podle něj se genocidy dopustili během násilné kolektivizace v roce 1932.

Bolševici tehdy soběstačným zemědělcům zabavovali nejen obilí, mouku, zelenina a hospodářský dobytek, ale i osivo na příští rok. Důsledkem byl hladomor, který si v letech 1932 a 1933 vyžádal na čtyři miliony mrtvých.

Jelikož ale byli muži souzeni posmrtně, nebyl vynesen žádný trest, napsal server RIA Novosti.

Žalobu podala ke kyjevskému soudu státní policie na popud prezidenta. Obžalovací spis čítal podle ukrajinských médií 320 svazků a podává důkazy o smrti bezmála čtyř milionů lidí jako přímém následku genocidní politiky tehdejšího sovětského vedení.

Prezidenta Viktora Juščenka verdikt soudu potěšil. Nechal se slyšet, že je díky soudu obnovena historická spravedlnost.

Kreml ovšem něco takového odmítá. Hladomor nemá za genocidu a viní Kyjev z falšování dějin s cílem rozeštvat Ukrajince a Rusy.

Bezmála osmdesát let staré události se tak řadí k tématům, jež zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 45 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy