Ukrajinský novinář si nakonec vynutil Lavrovovu odpověď. Ptal se ho na ruské zlodějny

Video Video
9. 6. 2022 10:02
Ukrajinský novinář si vynutil odpověď ruského ministra zahraničí na tiskové konferenci v Ankaře, kde Sergej Lavrov ve středu jednal se svým tureckým protějškem Mevlütem Cavusogluem. Žurnalista se ho zeptal, co z toho, co Rusové ukradli na Ukrajině kromě obilí, už také rozprodali.
Ukrajinský novinář si nakonec Lavrovovu odpověď vynutil. Zeptal se na ruské zlodějny. | Video: Reuters

Reportér ukrajinské televize Muslim Umerov vystoupil ve chvíli, kdy měla tisková konference skončit, se slovy: "Musím vám nezbytně položit otázku." Ačkoli s tím už protokol nepočítal, Lavrov souhlasil, že odpoví. "Kromě obilí, co dalšího z toho, co jste na Ukrajině ukradli, jste prodali?" zeptal se Umerov.

Lavrov požádal o zopakování otázky a zahájil s úsměvem protiútok. "Vy (Ukrajinci) se stále zabýváte tím, co se dá ukrást, a myslíte si, že tak smýšlejí všichni. Naše cíle na východě Ukrajiny jsou jasné, chceme lidi osvobodit od neonacistického režimu. My pro obilí žádné překážky nevytváříme. Aby mohlo být vyvezeno z přístavů, je třeba, aby k tomu dal pan (prezident Volodymyr) Zelenskyj příkaz, pokud ještě něčemu velí."

Umerov pracuje pro redakci ukrajinské televize v Istanbulu a řekl, že se po celou tiskovou konferenci hlásil, aby mohl položit otázku. "Na konci jsem pochopil, že mě mluvit nenechají, tak jsem se rozhodl zvýšit hlas a riskoval narušení konference, na odpověď na tuto otázku čeká celá Ukrajina," řekl Umerov v rozhovoru s agenturou AFP.

Ukrajinský velvyslanec v Ankaře v pátek obvinil Rusko z krádeží ukrajinského obilí a jeho exportu zejména do Turecka. AFP napsala, že Lavrov od začátku ruské války proti Ukrajině jednal v Číně, Indii, Alžírsku, Saúdské Arábii a dvakrát v Turecku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy