Ukrajinský novinář dostal u ruského soudu 12 let vězení, Moskva ho viní ze špionáže

ČTK ČTK
4. 6. 2018 16:21
Ukrajinský novinář Roman Suščenko stráví v ruském vězení 12 let. Podle Kyjeva jde o provokaci.
Demonstranti v Kyjevě, kteří požadují propuštění novináře Romana Suščenka. Ten je v Rusku viněn ze špionáže.
Demonstranti v Kyjevě, kteří požadují propuštění novináře Romana Suščenka. Ten je v Rusku viněn ze špionáže. | Foto: Reuters

Moskva - Ukrajinského novináře Romana Suščenka, obviněného v Rusku ze špionáže, odsoudili v Moskvě k 12 letům odnětí svobody. Suščenko vinu popírá, Kyjev případ pokládá za provokaci.

"Suščenko byl shledán vinným (vyzvědačstvím) a potrestán bude 12 lety, která si odpyká v nápravném zařízení s přísným režimem," uvedl soudce moskevského městského soudu Oleg Muzyčenko.

Soudní proces se podle agentury Interfax odehrával za zavřenými dveřmi, a tak soudce z rozsudku přečetl pouze úvod a závěr.

Prokuratura žádala pro Ukrajince 14 let za mřížemi, obhajoba trvala na nevině obviněného, který se podle ní stal obětí provokace.

Agenti ruské tajné služby FSB zadrželi ukrajinského novináře "při provádění špionážní operace" v Moskvě předloni v říjnu. Novinář je podle FSB agentem ukrajinské armádní rozvědky a shromažďoval utajované informace o ruských ozbrojených silách.

Obhájce Mark Fejgin tvrdí, že Suščenko, který šest let žil ve Francii jako pařížský zpravodaj agentury Ukrinform, nezřídka navštěvoval Rusko, kde žijí jeho příbuzní. I při zadržení zde byl na soukromé cestě za příbuznými.

 

Právě se děje

Další zprávy