reklama
 
 

Ukrajinský exprezident Janukovyč je vinen z vlastizrady, má jít na 13 let do vězení

Aktualizováno 24. 1. 2019 16:42
Ukrajinský soud ve čtvrtek shledal bývalého prezidenta Viktora Janukovyče vinným z vlastizrady a vedení agresivní války. Informovala o tom agentura Unian. Soud ho poslal do vězení na třináct let, uvedla agentura Reuters s odkazem na soudce. Důkazy viny z vlastizrady a spoluviny na vedení agresivní války prohlásil soud za dostatečné. Janukovyč je souzen v nepřítomnosti.

"Navzdory tomu, že svou vinu nepřiznal, soud obviněného shledává na základě přiměřených a přípustných důkazů vinným ze spáchání trestných činů vlastizrady a napomáhání vedení agresivní války," řekl soudce.

Za napomáhání agresivní válce proti Ukrajině byl bývalý prezident žijící nyní v ruském exilu odsouzen k dvanácti letům, přičemž oba tresty si má odpykat souběžně. Soud rovněž rozhodl o zabavení Janukovyčova majetku. Obvinění z pokusu o změnu státních hranic byl Janukovyč pro nedostatek důkazů zbaven. 

Janukovyčův advokát označil rozsudek za nezákonný a novinářům řekl, že se odvolá. Soudce Vjačeslav Devjatko podle něj vynesl verdikt pod nátlakem ukrajinské státní moci.

Obhajoba má možnost podat proti rozsudku odvolání do třiceti dnů.

Vynesený trest za vlastizradu se pohybuje v horní hranici sazby, maximální trest stanoví ukrajinský trestní zákoník ve výši patnáct let. Stejný trest mohl Janukovyč dostat i za napomáhání agresivní válce.

Podle žalobců žádala bývalá hlava ukrajinského státu Rusko o vojenskou pomoc, aby potlačila prozápadní demonstrace v Kyjevě. Soudce při čtení rozsudku prohlásil, že někdejší prezident svým chováním otevřel Rusku dveře k anexi Krymského poloostrova a k rozpoutání separatistické války na východě Ukrajiny.

Janukovyč, který vykonával úřad ukrajinského prezidenta v letech 2010 až 2014, utekl z Ukrajiny 22. února 2014 po masových nepokojích v centru hlavního města, které si vyžádaly stovku lidských životů. Do Ruska mu pomohly utéct ruské bezpečnostní služby. Nyní podle dostupných informací žije v Rostově na Donu, asi 100 kilometrů od ukrajinských hranic. K soudu do Kyjeva se odmítl dostavit.

Exprezident je souzen v nepřítomnosti. Jeho právník Vitalij Serďuk oznámil, že ukrajinský soud porušil předpisy a exprezidenta o procesu "řádně neuvědomil".

Žaloba na bývalou hlavu státu byla podána v říjnu 2016. Obvodní soud v Kyjevě začal projednávat Janukovyčův případ v květnu 2017. Exprezidentovou zodpovědností za smrt lidí zabitých během převratu se má soud zabývat v samostatné kauze.

Video: Ukrajinští aktivisté spálili ruskou vlajku před konzulátem v Charkově

Ukrajinští aktivisté spálili ruskou vlajku před konzulátem v Charkově | Video: Associated Press |  00:54

autor: ČTK | 24. 1. 2019 10:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama