Strana Sluha národa, kterou Zelenskyj postavil prakticky na "zelené louce" nedlouho před volbami, získala drtivou převahu jak v obvodech, kde Ukrajinci volili podle stranických seznamů, tak v okrscích hlasujících většinovým systémem.
Její stranická kandidátka byla nejúspěšnější ve všech ukrajinských oblastech s výjimkou tří - v Doněcké a Luhanské oblasti zvítězila proruská Opoziční platforma, ve Lvovské oblasti strana Hlas rockera Svjatoslava Vakarčuka. V osmi z 25 oblastí dostali kandidáti vítězné strany nadpoloviční většinu hlasů.
Na Ukrajině platí poměrně komplikovaný volební systém, v němž polovinu poslanců volí občané podle stranických seznamů a o druhou polovinu se utkávají často nezávislí kandidáti ve 225 jednomandátových volebních obvodech, ve kterých se volí většinově. Většinovým systémem se ale letos obsadilo jen 199 míst, neboť 26 křesel zůstalo volných kvůli ruské anexi Krymu a válce v Donbasu.
Po sečtení 80 procent hlasů má Sluha národa 42,8 procenta hlasů, druhá Opoziční platforma 13 procent (celkem předběžně 41 mandátů), třetí Evropská solidarita exprezidenta Petra Porošenka 8,3 procenta (24 mandátů), čtvrtá Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové 8,1 procenta (24) a pátý Vakarčukův Hlas 6,1 procenta (19).
Deset poslanců bude zastupovat strany, které se v hlasování podle kandidátek nedostaly do parlamentu, zvoleno bylo rovněž kolem 50 nezávislých poslanců.
Účast v nedělních předčasných volbách činila podle ústřední volební komise 49,84 procenta.
"Ukrajince nezradím"
Prezident Zelenskyj poděkoval voličům za důvěru. V prvním projevu po skončení voleb řekl, že prioritou jeho strany v novém parlamentu bude ukončení konfliktu na východě země, návrat ukrajinských zajatců a boj s korupcí. "Není to jen velká důvěra, je to velká odpovědnost pro mne osobně i pro celý náš tým," řekl Zelenskyj a dodal, že "Ukrajince nezradí".
Za svého hlavního spojence v příštím parlamentu a budoucího koaličního partnera označil prezident stranu Hlas, v jejímž čele stojí prozápadní liberál Vakarčuk.
Porošenko v prvním komentáři k odhadům výsledků řekl, že jeho strana Evropská solidarita bude v parlamentu usilovat o "zastavení odvety proruských sil". Udělá prý vše pro to, aby proruskou Opoziční platformu, která pravděpodobně skončila jako druhá, nepustil k "reálné politice".
Vůdce Opoziční platformy Viktor Medvedčuk není s výsledkem úplně spokojen. "Kampaň, kterou proti nám vedli, byla špinavá a cynická. Nastává velmi důležitá etapa boje," řekl politik známý svými důvěrnými kontakty v Kremlu. Ruský prezident Vladimir Putin, který je kmotrem Medvedčukovy dcery, přijal jen několik dnů před volbami šéfa Opoziční platformy ve své kremelské pracovně.
V dosavadním parlamentu, zvoleném po vyhnání proruského prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014, zasedali většinou lidé vynesení revoluční převratovou vlnou. Jejich mandát je ale podle povolebního průzkumu u konce, v parlamentu zasednou z velké části noví lidé bez větších politických zkušeností.
Kdo bude premiér?
Ještě dlouho před sečtením hlasů se v neděli v ukrajinských médiích začalo spekulovat o obsazení postu předsedy vlády. Prezident Zelenskyj dal najevo, že v čele vlády chce vidět osobu nespojenou s minulým režimem, která bude zvládat problémy ukrajinské ekonomiky a má na Západě "dobré jméno".
Za jednoho z favoritů na premiérský post je považován ukrajinský zástupce v Mezinárodním měnovém fondu Vladyslav Raškovan. List Ukrajinska pravda napsal, že premiérské ambice má i vůdce strany Hlas Vakarčuk, jehož v pondělí Zelenskyj přizval ke koaliční spolupráci. V úvahu podle agentury Unian připadají i manažeři státní energetické společnosti Naftogaz Andrij Kobolev a Jurij Vitrenko.