Ukrajinská vláda vstala z mrtvých. Dostane transfúzi

Dominik Jandl
10. 12. 2008 12:05
Vláda potřebuje změny, aby mohla čelit finanční krizi, ohlásila premiérka
Nejvyšší rada, jak se parlament Ukrajiny nazývá, má od úterka nového předsedu i vládní koalici
Nejvyšší rada, jak se parlament Ukrajiny nazývá, má od úterka nového předsedu i vládní koalici | Foto: Reuters

Kyjev - Den po obnově prozápadní oranžové koalice na Ukrajině se premiérka Julia Tymošenková nechala slyšet, že vládu čekají personální změny.

Ukrajinským ministrům adresovala vzkaz, ve kterém oznámila, že se Ukrajinské politické síly musí znovuobnovit na základech ideálů oranžové revoluce z roku 2004 a ukončit dlouhotrvající neshody panující mezi Tymošenkovou a prezidentem Juščenkem.

"Jsem si jista, že nám konec politické krize dává velkou naději na to, abychom úspěšně čelili možným dopadům krize na Ukrajinu," citovala Tymošenkovou agentura Reuters.

Staronová premiérka rovněž oznámila, že se koaliční strany dohodly na vytvoření speciálního protikrizového týmu, který má být tvořen experty všech parlamentních politických stran.

Premiérka Julia Tymošenková a nový předseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Lytvyn
Premiérka Julia Tymošenková a nový předseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Lytvyn | Foto: Reuters

"Věřím, že během několika dní posílíme i vládu. Přivedeme do ní nové lidi," oznámila premiérka, aniž by tyto úmysly dále specifikovala.

Dále pak ve středu uvedla, že věří ve vyvážení politického prostředí díky zvolení Volodymyra Lytvyna do čela Nejvyšší rady, tedy do funkce předsedy ukrajinského parlamentu.

Podle Tymošenkogvé i podle politických komentátorů to je dobrý předpoklad pro zmenšení třecích ploch mezi proprezidentskou a propremiérskou částí vládní koalice.

Oranžová minirevoluce za 24 hodin

K obnově vládní koalice přitom došlo doslova revolučním tempem v rychlém sledu událostí během čtyřiadvaceti hodin z pondělka na úterý.

Prezident Ukrajiny Viktor Juščenko gratuluje Volodymyru Lytvynovi ke zvolení do funkce předsedy parlamentu
Prezident Ukrajiny Viktor Juščenko gratuluje Volodymyru Lytvynovi ke zvolení do funkce předsedy parlamentu | Foto: Reuters

Zprávy o obnovení prozápadní koalice složené ze stran Naše Ukrajina, Bloku Julie Tymošenkové a centristického Lytvynova bloku z Ukrajiny přišly v úterý večer.

Přitom ještě v pondělí večer vše nasvědčovalo tomu, že je na spadnutí koalice Bloku Julie Tymošenkové a proruské Strany regionů Viktora Janukovyče.

O obnově staronové "oranžové" koalice informovala agentura UNIAN. Během úterý zároveň došlo ke zvolení Volodymyra Lytvyna do čela Nejvyšší rady, ukrajinského parlamentu.

Politiky zřejmě k dohodě donutila vážná politická situace. Ukrajině totiž už čtyři měsíce hrozí předčasné volby.

 

"Máme vládu, máme i premiérku"

Předpokladem fungování staronové koalice je uzavření příměří mezi prezidentem Viktorem Juščenkem a premiérkou Julií Tymošenkovou. Ti jsou totiž i přes společná politická východiska velkými rivaly.

Klíčem pro fungování vlády bude smír mezi prezidentem a premiérkou
Klíčem pro fungování vlády bude smír mezi prezidentem a premiérkou | Foto: Reuters

Pnutí v koalici by měl proto vyvažovat centristický Blok Volodymyra Lytvyna.

Nutnost urovnání sporů mezi Juščenkem a Tymošenkovou zmínil i nezávislý politický analytik Oleksandr Děrjachov. "Existence této koalice není možná, pokud se nezmění vztahy mezi Juščenkem a Tymošenkovou," řekl agentuře Reuters.

Koaliční strany disponují ve 450členném parlamentu 258 hlasy, v praxi ale plného počtu hlasů dosáhnou při hlasování jen sporadicky.

Ve funkci premiéra pravděpodobně setrvá Julie Tymošenková. Ačkoli tuto spekulaci nikdo z aktérů výslovně nepotvrdil, naznačil to sám Lytvyn.

"Máme vládu, máme i premiérku," nechal se slyšet. "Samozřejmě, hlasy po změně vlády uslyšíme. Nevidím ale jediný důvod pro větší změny, natožpak pro výměnu premiérky," dodal Lytvyn.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy