Ukrajinská vláda si dobrovolně snížila platy o polovinu

Martin Novák Martin Novák
19. 3. 2009 12:25
Výše mezd premiérky a ostatních členů kabinetu však oficiálně nebyla zveřejněna
Julija Tymošenková.
Julija Tymošenková. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina patří mezi země, na které finanční krize dolehla nejtvrději.

Ekonomika se podle odhadů letos propadne o více než šest procent, průmyslová výroba - hlavně produkce oceláren - v únoru meziročně poklesla skoro o třetinu. Roste nezaměstnanost, stát si půjčuje miliardy od Mezinárodního měnového fondu.

V kritické situaci se rozhodla jít ukrajinská vláda příkladem. Dospěla k názoru, že každý má se šetřením začít sám u sebe.

Počínaje premiérkou Julijí Tymošenkovou a konče posledním ministrem bez portfeje si členové kabinetu snížili platy. A to rovnou o polovinu.

Foto: Aktuálně.cz

Opatření platí podle tiskové mluvčí vlády zatím do ledna příštího roku. Ministři vyzvali ke stejnému kroku i poslance ukrajinského parlamentu.

Kyjev nezveřejnil výši dosavadních ministerských platů ani to, jaké budou po tomto snížení. Deník Delo ale s odvoláním na své zdroje napsal, že ministr ukrajinské vlády donedávna vydělával zhruba 16 tisíc hřiven (více než 40 tisíc korun), tedy více než osminásobek průměrného platu v zemi.

Tymošenková je pokládána za favoritku prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok. Naopak popularita dosavadního prezidenta Viktora Juščenka klesá.

S návrhem šetřit na politicích přišla nedávno i maďarská vláda. Chce snížit počet poslanců v parlamentu i v samosprávě a ušetřit tak v době krize miliardy forintů ročně. Opozice označila plán za populistický.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy