Ukrajinská vláda si dobrovolně snížila platy o polovinu

Martin Novák Martin Novák
19. 3. 2009 12:25
Výše mezd premiérky a ostatních členů kabinetu však oficiálně nebyla zveřejněna
Julija Tymošenková.
Julija Tymošenková. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina patří mezi země, na které finanční krize dolehla nejtvrději.

Ekonomika se podle odhadů letos propadne o více než šest procent, průmyslová výroba - hlavně produkce oceláren - v únoru meziročně poklesla skoro o třetinu. Roste nezaměstnanost, stát si půjčuje miliardy od Mezinárodního měnového fondu.

V kritické situaci se rozhodla jít ukrajinská vláda příkladem. Dospěla k názoru, že každý má se šetřením začít sám u sebe.

Počínaje premiérkou Julijí Tymošenkovou a konče posledním ministrem bez portfeje si členové kabinetu snížili platy. A to rovnou o polovinu.

Foto: Aktuálně.cz

Opatření platí podle tiskové mluvčí vlády zatím do ledna příštího roku. Ministři vyzvali ke stejnému kroku i poslance ukrajinského parlamentu.

Kyjev nezveřejnil výši dosavadních ministerských platů ani to, jaké budou po tomto snížení. Deník Delo ale s odvoláním na své zdroje napsal, že ministr ukrajinské vlády donedávna vydělával zhruba 16 tisíc hřiven (více než 40 tisíc korun), tedy více než osminásobek průměrného platu v zemi.

Tymošenková je pokládána za favoritku prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok. Naopak popularita dosavadního prezidenta Viktora Juščenka klesá.

S návrhem šetřit na politicích přišla nedávno i maďarská vláda. Chce snížit počet poslanců v parlamentu i v samosprávě a ušetřit tak v době krize miliardy forintů ročně. Opozice označila plán za populistický.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy