Ukrajinci zatkli dva radikály, kteří stříleli u Mukačeva

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 14. 7. 2015 14:46
Jde o členy Pravého sektoru. Vzdali se prý po dohodě s velením organizace. Chtějí vypovídat o svévoli v Zakarpatské oblasti.
Příslušník ukrajinských bezpečnostních složek na místě střelby.
Příslušník ukrajinských bezpečnostních složek na místě střelby. | Foto: Reuters

Kyjev  - Ukrajinská tajná služba SBU zatkla dva členy radikálního Pravého sektoru, kteří se podíleli na víkendové střelbě u Mukačeva na západě země.

Oznámila to mluvčí SBU.

Podle verze Pravého sektoru se oba muži po dohodě s velením organizace dobrovolně vzdali, aby vypovídali o svévoli v Zakarpatské oblasti.

Spor o cigarety

Násilnosti u Mukačeva, které rozpoutali ozbrojenci z Pravého sektoru, si o víkendu vyžádaly tři lidské životy a desítku zraněných. Ozbrojenci se mezitím nejspíš dostali z obklíčení, každopádně se je policistům až dosud nedařilo dopadnout.

Přestřelku zřejmě vyvolal spor o výnosy z pašování cigaret.

Mluvčí SBU uvedla, že zatčení dvou podezřelých bylo výsledkem speciální operace, zadržení byli na útěku před zákonem a byli ozbrojeni. Pátrání po dalších ozbrojencích podle ní pokračuje.

"Dva naši bojovníci se dobrovolně vzdali SBU," oponuje však jeden z velitelů Pravého sektoru Andrij Stempickyj. "Cílem je poskytnout úplné informace o Zakarpatsku a darebácích, kteří tu vládli, a zároveň skoncovat s přívalem lží na Pravý sektor," dodal.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí označil incident za pokus destabilizovat situaci "v hlubokém týlu" válčící země a nařídil policii a SBU odzbrojit všechny nezákonné formace. Žádná politická strana podle něj nesmí vytvářet vlastní ozbrojené složky.

Propuštění všech celníků

Ještě dříve premiér Arsenij Jaceňuk nařídil propustit všechny zakarpatské celníky a nahradit je pracovníky z jiných částí země.

Ukrajinské ministerstvo vnitra označilo za vůdce útočníků v Mukačevu velitele záložního praporu Pravého sektoru Romana Stojku, bývalého zakarpatského kriminalistu, který byl v roce 2009 z řad policie propuštěn.

Sousední Slovensko po incidentu posílilo ochranu společné hranice s Ukrajinou pro případ, že by se ozbrojenci Pravého sektoru pokusili dostat na Slovensko. Více policistů Bratislava nasadila i na hraniční přechody s východním sousedem.

Pravý sektor naopak tvrdí, že jeho členové byli napadeni bandity napojenými na místního zákonodárce Mychajla Laňa. Ten se od případu distancoval. Podle některých zdrojů byl příčinou incidentu spor mezi různými skupinami o rozdělení pašeráckých tras.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

před 43 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
Další zprávy