Ukrajinci zatkli dva radikály, kteří stříleli u Mukačeva

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 14. 7. 2015 14:46
Jde o členy Pravého sektoru. Vzdali se prý po dohodě s velením organizace. Chtějí vypovídat o svévoli v Zakarpatské oblasti.
Příslušník ukrajinských bezpečnostních složek na místě střelby.
Příslušník ukrajinských bezpečnostních složek na místě střelby. | Foto: Reuters

Kyjev  - Ukrajinská tajná služba SBU zatkla dva členy radikálního Pravého sektoru, kteří se podíleli na víkendové střelbě u Mukačeva na západě země.

Oznámila to mluvčí SBU.

Podle verze Pravého sektoru se oba muži po dohodě s velením organizace dobrovolně vzdali, aby vypovídali o svévoli v Zakarpatské oblasti.

Spor o cigarety

Násilnosti u Mukačeva, které rozpoutali ozbrojenci z Pravého sektoru, si o víkendu vyžádaly tři lidské životy a desítku zraněných. Ozbrojenci se mezitím nejspíš dostali z obklíčení, každopádně se je policistům až dosud nedařilo dopadnout.

Přestřelku zřejmě vyvolal spor o výnosy z pašování cigaret.

Mluvčí SBU uvedla, že zatčení dvou podezřelých bylo výsledkem speciální operace, zadržení byli na útěku před zákonem a byli ozbrojeni. Pátrání po dalších ozbrojencích podle ní pokračuje.

"Dva naši bojovníci se dobrovolně vzdali SBU," oponuje však jeden z velitelů Pravého sektoru Andrij Stempickyj. "Cílem je poskytnout úplné informace o Zakarpatsku a darebácích, kteří tu vládli, a zároveň skoncovat s přívalem lží na Pravý sektor," dodal.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí označil incident za pokus destabilizovat situaci "v hlubokém týlu" válčící země a nařídil policii a SBU odzbrojit všechny nezákonné formace. Žádná politická strana podle něj nesmí vytvářet vlastní ozbrojené složky.

Propuštění všech celníků

Ještě dříve premiér Arsenij Jaceňuk nařídil propustit všechny zakarpatské celníky a nahradit je pracovníky z jiných částí země.

Ukrajinské ministerstvo vnitra označilo za vůdce útočníků v Mukačevu velitele záložního praporu Pravého sektoru Romana Stojku, bývalého zakarpatského kriminalistu, který byl v roce 2009 z řad policie propuštěn.

Sousední Slovensko po incidentu posílilo ochranu společné hranice s Ukrajinou pro případ, že by se ozbrojenci Pravého sektoru pokusili dostat na Slovensko. Více policistů Bratislava nasadila i na hraniční přechody s východním sousedem.

Pravý sektor naopak tvrdí, že jeho členové byli napadeni bandity napojenými na místního zákonodárce Mychajla Laňa. Ten se od případu distancoval. Podle některých zdrojů byl příčinou incidentu spor mezi různými skupinami o rozdělení pašeráckých tras.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy