V Kyjevě napodruhé zatkli Saakašviliho. Příznivci už protestují za jeho propuštění

Michael Švec ČTK Michael Švec, ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2017 0:18
Ukrajinské úřady zadržely gruzínského exprezidenta a nynějšího lídra ukrajinské opozice Michaila Saakašviliho. Při prvním pokusu o zatčení jej v úterý osvobodili jeho příznivci.
Policisté blokují Saakašviliho příznivce, kteří se snaží dostat k budově, v níž je opoziční předák zadržován.
Policisté blokují Saakašviliho příznivce, kteří se snaží dostat k budově, v níž je opoziční předák zadržován. | Foto: Reuters

Kyjev - Bývalého gruzínského prezidenta a oděského exgubernátora Michaila Saakašviliho v pátek večer zatkli v Kyjevě. "Zadržený byl umístěn do cely předběžného zadržení," citovala agentura Unian generálního prokurátora Jurije Lucenka, podle nějž bude následovat vyšetřování a soud rozhodne o případné vazbě.

"Jak bezpečnostní služby slibovaly, udělaly vše pro to, aby se vyhnuly krajním silovým postupům a krveprolití," dodal Lucenko. 

Před oddělení tajné policie SBU, kde je Saakašvili zadržován, se v průběhu noci shromáždily desítky či stovky jeho přívrženců, kteří požadují exprezidentovo propuštění. Zároveň na místo přijel autobus s příslušníky pořádkových sil. Po půlnoci středoevropského času byla situace klidná, informovala stanice Hromadske.TV.

Devětačtyřicetiletý Saakašvili byl zatčen už v úterý poté, co o víkendu zorganizoval v Kyjevě demonstraci za odvolání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Když byl v úterý převážen k výslechů, podařilo se ho jeho přívržencům osvobodit. Od té doby byl gruzínský exprezident v policejní databázi veden jako uprchlík, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

Michail Saakašvili, který stál v čele Gruzie v letech 2004 až 2013, se na Ukrajině začal politicky angažovat na žádost Porošenka v roce 2015. Tehdy dostal ukrajinské občanství a stal se gubernátorem Oděské oblasti. Na tuto funkci ale v listopadu 2016 rezignoval a letos založil vlastní politickou stranu Hnutí nových sil. Porošenka posléze začal tvrdě kritizovat za údajné tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

Letos v červenci Porošenko Saakašvilimu odebral ukrajinské občanství, o to gruzínské Saakašvili přišel při získání občanství ukrajinského. V Gruzii je exprezident stíhán pro údajné zneužití moci, jehož se měl dopustit v letech 2004 až 2013.

Video: Když zatkla policie Saakašviliho poprvé, přívrženci ho osvobodili

Ukrajinská policie zatkla Michaila Saakašviliho. Příznivci gruzínského a později ukrajinského politika ho po potyčkách s policií osvobodili. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 7 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy