Ukrajinská lest u Charkova. Reportér v terénu natočil, jak vojáci vyhánějí okupanty

Rádio Svobodná Evropa Rádio Svobodná Evropa
13. 5. 2022 11:15
Ukrajinští vojáci pokračují v úspěšných bojích u druhého největšího města Charkov. Ruští vojáci se tu postupně stahují. U jedné z úspěšných akcí byl i novinář Rádia Svobodná Evropa Marjan Kušnir.
Úspěšná operace ukrajinských vojáků | Video: Rádio Svobodná Evropa

Kušnir zaznamenal, jak vojáci v noci spustili diverzní akci, aby odlákali pozornost ruských vojáků. Následovala úspěšná protiofenziva, při které podle jednoho z vojáků ruská strana utrpěla značné ztráty, zatímco Ukrajinci nepřišli o jediného vojáka. Podívejte se na reportáž v úvodu článku.

Britské ministerstvo obrany tento týden o situaci na Ukrajině sdělilo, že ukrajinské síly pokračují v protiútoku severně od Charkova, kde osvobodily několik obcí. V důsledku přesměrování hlavní pozornosti ruské armády na Donbas jsou na severovýchodě ruské jednotky zranitelné při "mobilních a vysoce motivovaných ukrajinských protiútocích" a byly nuceny se stáhnout.

Rusko od útoku na Ukrajinu před 78 dny přišlo o přibližně 26 650 vojáků, 1195 tanků, 2873 obrněných vozidel, 534 děl, 191 raketometů, 199 letadel, 161 vrtulníků, 398 dronů a 13 lodí, odhadl ukrajinský generální štáb. Tvrzení Ukrajinců nelze nezávisle ověřit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Warriors vydařeným týmovým výkonem na úvod semifinále NBA přehráli Dallas

Basketbalisté Golden State Warriors vstoupili vítězně do semifinále play off NBA a doma přehráli Dallas Mavericks jasně 112:87. Přivedl je k tomu povedený týmový výkon, protože sedm hráčů mělo dvouciferný počet bodů. Stephen Curry nasbíral 21 bodů a 12 doskoků, Andrew Wiggins a Jordan Poole přidali po 19 bodech. Warriors se navíc povedlo přibrzdit hvězdu Dallasu Luku Dončiče, který na 20 bodů potřeboval 18 střel a navíc měl sedm ztrát.

Další zprávy