Ukrajinská lest u Charkova. Reportér v terénu natočil, jak vojáci vyhánějí okupanty

Rádio Svobodná Evropa Rádio Svobodná Evropa
13. 5. 2022 11:15
Ukrajinští vojáci pokračují v úspěšných bojích u druhého největšího města Charkov. Ruští vojáci se tu postupně stahují. U jedné z úspěšných akcí byl i novinář Rádia Svobodná Evropa Marjan Kušnir.
Úspěšná operace ukrajinských vojáků | Video: Rádio Svobodná Evropa

Kušnir zaznamenal, jak vojáci v noci spustili diverzní akci, aby odlákali pozornost ruských vojáků. Následovala úspěšná protiofenziva, při které podle jednoho z vojáků ruská strana utrpěla značné ztráty, zatímco Ukrajinci nepřišli o jediného vojáka. Podívejte se na reportáž v úvodu článku.

Britské ministerstvo obrany tento týden o situaci na Ukrajině sdělilo, že ukrajinské síly pokračují v protiútoku severně od Charkova, kde osvobodily několik obcí. V důsledku přesměrování hlavní pozornosti ruské armády na Donbas jsou na severovýchodě ruské jednotky zranitelné při "mobilních a vysoce motivovaných ukrajinských protiútocích" a byly nuceny se stáhnout.

Rusko od útoku na Ukrajinu před 78 dny přišlo o přibližně 26 650 vojáků, 1195 tanků, 2873 obrněných vozidel, 534 děl, 191 raketometů, 199 letadel, 161 vrtulníků, 398 dronů a 13 lodí, odhadl ukrajinský generální štáb. Tvrzení Ukrajinců nelze nezávisle ověřit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Warriors vydařeným týmovým výkonem na úvod semifinále NBA přehráli Dallas

Basketbalisté Golden State Warriors vstoupili vítězně do semifinále play off NBA a doma přehráli Dallas Mavericks jasně 112:87. Přivedl je k tomu povedený týmový výkon, protože sedm hráčů mělo dvouciferný počet bodů. Stephen Curry nasbíral 21 bodů a 12 doskoků, Andrew Wiggins a Jordan Poole přidali po 19 bodech. Warriors se navíc povedlo přibrzdit hvězdu Dallasu Luku Dončiče, který na 20 bodů potřeboval 18 střel a navíc měl sedm ztrát.

Další zprávy