Janukovyč ustoupil, opozice však žádá jeho demisi

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
25. 1. 2014 11:02
Přebudování vlády? To by nám stačilo před měsícem, teď už ne, vzkazuje Kličko
Viktor Janukovyč přijal v pátek Štefana Füleho.
Viktor Janukovyč přijal v pátek Štefana Füleho. | Foto: Reuters

Kyjev - V ukrajinské metropoli během noci pokračovaly střety mezi demonstranty a policisty. Protestující zapalovali pneumatiky na postavených barikádách a házeli na těžkooděnce kameny a zápalné lahve, ti proti nim zasahovali slzným plynem, uvedla britská BBC.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v pátek ohlásil přebudování vlády, ke kterému má dojít na mimořádné schůzi parlamentu v Kyjevě v úterý 28. ledna. Opozice však vzápětí podle agentury Interfax dala najevo, že tento krok považuje za nedostatečný a že nyní již požaduje demisi hlavy státu.

Janukovyč podle Interfaxu také slíbil pozměnit nedávno přijaté sporné zákony, zpřísňující postih demonstrantů, a amnestovat všechny zatčené účastníky protivládních protestů, kteří se nedopustili těžkých zločinů. Zároveň ale i varoval.

"Budeme pokračovat v dialogu s vůdci opozice. Udělám vše, abych ukončil tento konflikt, abych ukončil násilí. Jestli se to nepovede po dobrém, uplatníme všechny zákonné metody," varoval.

Prezidentovy sliby ale opozici neuspokojily. Opoziční předák Vitalij Kličko prohlásil, že Janukovyčova nabídka reorganizace kabinetu už nestačí, nyní lidé žádají prezidentův odchod.

Ukrajinské ministerstvo vnitra obvinilo demonstranty, že zajali dva příslušníky policie a drží je v budově radnice, kterou obsadili. "Ukrajinské ministerstvo vnitra žádá okamžité propuštění policejních důstojníků. Pokud náš požadavek nebude splněn, policie bude nucena přijmout opatření nutná k jejich osvobození," citovala oficiální prohlášení agentura RIA Novosti. Demonstranti ale obvinění odmítají.

Do Kyjeva v pátek přicestoval eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle. Od pátku se sešel nejen s Janukovyčem, ale také s trojicí opozičních lídrů Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem. Mluvil též s představiteli občanské společnosti a lidmi, kteří stále protestují na kyjevském hlavním náměstí Majdan.

Eurokomisař soudí, že je potřeba konkrétních kroků k obnovení důvěry ukrajinských občanů. Následnou etapou podle něj musí být politické řešení a dialog se všemi složkami ukrajinské společnosti zaměřený na ukončení krize.

Kličko: Přebudování vlády? To by nám stačilo před měsícem. Teď ne

"Ještě před měsícem by se Majdan (náměstí Nezávislosti) rozešel, kdyby odstoupil ministr vnitra. Ještě před dvěma týdny by stačilo lidi uspokojit demisí vlády. Dnes lidé požadují odstoupení prezidenta," citovala Klička agentura Interfax. Předseda strany UDAR připomněl, že na dosavadní výsledky jednání opozice s prezidentem zareagovali kyjevští demonstranti hvízdotem.

"Kabinet bude přebudován, až se 28. ledna uskuteční mimořádná schůze Nejvyšší rady," řekl Janukovyč během schůzky s představiteli církví a náboženských organizací. "Příští úterý na mimořádné schůzi přijmeme rozhodnutí o vládě, které podepíši. Zreformujeme kabinet, abychom našli z profesionálního hlediska optimálního složení. Obnovená vláda musí pracovat pro ukrajinský stát," zdůraznil.

Opozice a protivládní demonstranti se však domáhají zrušení protidemokratických zákonů, odstoupení nynějšího vedení země a vypsání předčasných voleb. Vzpoura proti Janukovyčovi se z Kyjeva, kde lidé demonstrují už déle než dva měsíce, v posledních dnech rozšířila už na téměř polovinu země.

Útoky hlášeny i z dalších měst

Útoky tisícihlavého davu proti oblastním zastupitelstvům ohlásila regionální média ze Lvova, Rovna, Ternopilu, Ivano-Frankivska, Chmelnyckého, Sum, Vinnycji, Poltavy, Čerkas, Černivců, Lucka a Žytomyru. Ve Lvově a Rovně, kde sídla samospráv padla do rukou opozice, v noci na dnešek vyrostly barikády, které demonstranti vystavěli z obavy před útokem zásahových jednotek.

Ve Lvově demonstranti zablokovali výjezdy z kasáren policie a armády. Poslušnost kyjevskému centru tam dokonce vypověděla i místní organizace vládní Strany regionů.

Opačná situace panuje na ruskojazyčném jihu a východě Ukrajiny. Krymský autonomní parlament vyzval prezidenta Janukovyče, aby v zemi bezodkladně vyhlásil výjimečný stav. "Jako rakovinový nádor se násilí z kyjevského Majdanu šíří do ukrajinských regionů," varovali krymští poslanci. Podle médií se na Krymském poloostrově, který byl do roku 1954 součástí Ruska, šíří návrhy na "sebeurčení".

Janukovyč: Radikálové jsou nebezpečím

Jako signál neústupnosti je vnímáno, že Janukovyč do vlivné funkce šéfa prezidentské kanceláře jmenoval Andrije Kljujeva. Politik, s nímž opoziční špičky odmítají komunikovat, je podle kritiků odpovědný za sérii tvrdých policejních akcí v centru metropole.

Ukrajinci, kteří žijí dlouhodobě v Praze, shání pomoc na podporu demonstrantů ve své vlasti. Organizují sbírky peněz i materiální pomoci. Pro ukrajinské novináře a lékaře chtějí nakoupit neprůstřelné vesty, shromažďují léky nebo teplé oblečení. ČTK to řekla jedna z organizátorek pomoci.

Janukovyč poznamenal, že změny ve sporných zákonech by měly být výsledkem kompromisního ujednání s opozicí. Vládní tábor nicméně až dosud ve sněmovně disponoval většinou hlasů, proti které menšinová opozice nic nezmohla.

"Budeme pokračovat v dialogu s vůdci opozice. Udělám vše, abych ukončil tento konflikt, abych ukončil násilí. Jestli se to nepovede po dobrém, uplatníme všechny zákonné metody," varoval ovšem Janukovyč při setkání s církevními činiteli.

Prezident také tvrdil, že pořádkové síly zasahují v rámci zákona, zatímco nebezpečí pro veřejnost představují radikálové, kteří se vydělili z řad opozičních demonstrantů na náměstí Nezávislosti v Kyjevě a kteří mimo jiné obsazují úřední budovy. Úřady nicméně usilují o další dialog a hledání kompromisů, prohlásil Janukovyč. Podle jeho slov je třeba ukončit radikální akce a upustit od okupace ministerstev a úřadů, která by měla pro Ukrajinu ničivé důsledky.

 

Právě se děje

Další zprávy