Ukrajinská armáda zaútočila na Luhansk. Obsadila část města

ČTK Reuters Zahraničí ČTK, Reuters, Zahraničí
18. 7. 2014 22:22
Ukrajinské jednotky dobyly část města, na místě jsou mrtví civilisté i vojáci. Podle nepotvrzených informací zemřel i vůdce luhanských povstalců Alexej Sokol.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinské armádní jednotky dnes večer vstoupily do východoukrajinského Luhansku ovládaného dosud separatisty. V bojích o půlmilionové město bylo nasazeno letectvo, jen mezi civilisty je podle ukrajinských médií nejméně dvacet mrtvých. Zastřelen prý byl jeden z hlavních luhanských povstaleckých vůdců Alexej Sokol.

Podle ukrajinského serveru Cenzor se ve městě tvrdě bojovalo, pozemnímu útoku předcházely nálety na povstalecké posty rozmístěné na hlavních přístupových silnicích. Informaci potvrdila agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinského ministra obrany, podle kterého armáda obsadila jihovýchodní část města a obklíčila letiště.

Do bojů se údajně zapojilo dělostřelectvo a mechanizované jednotky. Informace o ztrátách mezi vojáky a proruskými ozbrojenci místní média nemají. Ofenziva zasahuje i několik okolních měst, odkud údajně stahují své síly bojovníci "Luhanské lidové republiky" a oddíly kozáků.

Luhansk je spolu s milionovým Doněckem hlavním centrem východoukrajinských povstalců. Je zároveň největším donbaským městem, které leží přímo v hraniční oblasti. Od hranic s Ruskem ho dělí vzdušnou čarou jen asi deset kilometrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy