Muž chtěl únosem letadla osvobodit zatčené Ukrajince

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
8. 2. 2014 20:20
Ukrajinský cestující se v pátek pokusil unést letadlo do Soči. Hry neohrozil.
Letadlo Pegasus Airlines.
Letadlo Pegasus Airlines. | Foto: Aktuálně.cz

Istanbul - Ukrajinec, který se v pátek snažil přinutit posádku tureckého letadla, aby zamířilo do Soči, chtěl svým činem donutit ukrajinské úřady, aby propustily lidi zadržené během protivládních demonstrací.

Podle agentury AFP tento motiv v sobotu oznámil šéf vyšetřovacího oddělení ukrajinské kontrarozvědky SBU, která muže vyšetřuje pro "vyhrožování teroristickým činem".

"Požadoval propuštění všech rukojmích na Ukrajině a v opačném případě vyhrožoval, že vyhodí letadlo do povětří," prohlásil na tiskové konferenci šéf oddělení Maxim Lenko. "Víme (ale), že prohledání stroje po přistání ukázalo, že na palubě nebyla žádná výbušnina ani jiná zbraň," dodal.

AP se odvolala na tureckého ministra dopravy Lutfiho Elvana, podle kterého pachatel jednal zřejmě sám a nemá žádné vazby na teroristickou organizaci.

Podle nového svědectví z Ukrajiny, z něhož cituje agentura AFP, jde zřejmě o duševně narušeného člověka - před letem mimo jiné tvrdil, že ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče jako rukojmího zadržuje ruský prezident Vladimir Putin a že "je nutné jej stůj co stůj vysvobodit".

"Myslíme si, že jde o individuální čin," řekl podle agentury AP turecký ministr dopravy Lütfi Elvan novinářům v reakci na otázky, zda šlo o akt terorismu. A dodal, že chování pětačtyřicetiletého Arťoma Kozlova může souviset se situací v jeho zemi a že pachatel nemá žádné vazby na teroristickou organizaci.

Podle Ivana Varčenka, regionálního činitele z oblasti Charkova, který Kozlova prý zná, by Ukrajince měli "vyšetřit psychiatři". Agentuře AFP řekl, že se v poslední době "nechoval příliš normálně". Teorii o Janukovyčovi, jako o Putinově rukojmím, prý rozváděl den před pokusem o únos letadla. "Nepodařilo se nám ho uklidnit. Nikdo ale nečekal, že dospěje až k pokusu o únos letadla," dodal.

Ukrajince v sobotu vyslýchalo protiteroristické oddělení turecké policie. Turecký soud by měl zřejmě v neděli rozhodnout o vazbě, která může trvat i několik dní. Turecké právo trestá letecké pirátství až 20 lety vězení.

Do Soči muž prý chtěl, protože se tam právě nacházejí ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Viktor Janukovyč, kteří podle něj "mají krev na rukou".

Podle zdrojů agentury AFP jde o pětačtyřicetiletého Arťoma Kozlova.

Tvrdil, že na palubě je bomba

Ukrajinec v pátek ohrozil turecké letadlo na lince Charkov-Istanbul. Tvrdil, že na palubě je bomba a žádal, aby posádka zamířila do Soči.

Na palubě Boeingu 737-800 bylo v té době 110 cestujících. Posádka předstírala, že letí do Soči, ale ohlásila pokus o únos a v doprovodu vojenských stíhaček mohla přistát v Istanbulu. Policie při prohledávání letadla nenašla žádnou výbušninu ani zbraně.

Podle ukrajinské rozvědky byl muž těžce opilý, turecké zdroje hovoří i o možnosti, že muž byl pod vlivem jiných omamných látek.

"Myslíme si, že jde o individuální čin," řekl turecký ministr Elvan novinářům v reakci na otázky, zda šlo o "teroristický" čin.

Muže v sobotu vyslýchalo protiteroristické oddělení turecké policie. Na základě výslechu by měl soud rozhodnout o vazbě, která může trvat i několik dní. Turecké právo trestá letecké pirátství až 20 lety vězení.

Ukrajinská kontrarozvědka muže vyšetřuje z "vyhrožování teroristickým činem a pokusu o únos letadla". Podle ukrajinských zákonů mu za to hrozí deset let vězení.

Páteční zahájení olympijských her v Soči incident nijak neovlivnil, jak potvrdil i předseda organizačního výboru Dmitrij Černyšenko. "Slyšeli jsme o tom incidentu, ale nebylo to ohrožení. Vím, že ukrajinské a turecké úřady učinily vše, co bylo zapotřebí," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy