Ukrajincům vládnou "ubozí Židé", řekl vůdce separatistů

ČTK ČTK
2. 2. 2015 22:58
Vůdce povstalecké Doněcké lidové republiky Zacharčenko spolu s dalším vůdcem separatistů, Igorem Plotnickým, ohlásili mobilizaci 100 000 mužů do boje proti ukrajinským jednotkám.
Alexandr Zacharčenko.
Alexandr Zacharčenko. | Foto: Reuters

Kyjev/Doněck - Ukrajincům vládnou "ubozí Židé", prohlásil dnes na adresu prozápadního režimu v Kyjevě vůdce povstalecké Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko. Na antisemitské vystoupení předáka separatistů upozornila agentura AFP.

Vedoucí ukrajinští představitelé jsou "ubozí reprezentanti velikého židovského národa", prohlásil Zacharčenko na tiskové konferenci v Doněcku. "Nevzpomínám si, že by existovala doba, kdy kozáky řídili lidi, kteří nikdy nedrželi šavli v rukou," dodal.

Ukrajinci se rádi považují za potomky někdejších jízdních válečníků, kozáků.

Podle Zacharčenka by se ukrajinský národní hrdina, básník Taras Ševčenko, i kozácký velitel Taras Bulba, literární hrdina stejnojmenného románu Nikolaje Gogola, "obraceli v hrobě, kdyby viděli, kdo dnes Ukrajincům vládne".

Zacharčenko předstoupil před novináře spolu s dalším vůdcem povstalců, Igorem Plotnickým, aby společně ohlásili mobilizaci 100 000 mužů do boje proti ukrajinským jednotkám.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy