Pečlivý útok Ukrajinců. V ruském Kursku vylekali i čečenské vojáky, ti raději utekli

Martin Novák Martin Novák
12. 8. 2024 5:15
Zpočátku to vypadalo na časově omezenou pohraniční přestřelku. Ukrajinci se dostali přes hranici do Ruska, ale ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jejich postup zastavilo a šéf Kremlu Vladimir Putin mluvil o "provokaci".

Tvrdé boje v ruské Kurské oblasti ale trvají už sedmý den a svět pozoruje první velký vpád cizí armády na ruské území od druhé světové války. Na silnicích hoří kolony ruské armády, ruští pohraničníci se vzdávali, město Sudža padlo. Kreml vyhlásil nouzový stav a oznámil, že do Kurské oblasti míří velké posily s tanky a těžkou technikou.

Ukrajincům se podařilo prolomit dvě obranné linie a využívají toho, že na rozdíl od okupovaného území Ukrajiny není za ruskou hranicí půda silně zaminovaná. Loni to bylo právě velké množství položených min, které ukrajinským jednotkám bránilo v úspěšné protiofenzivě. Do hloubky ruského území ale pronikli rychle.

Vladimir Putin už tři dny nevydal žádné prohlášení. Naposledy dal o sobě vědět ve čtvrtek, kdy slíbil lidem, kteří se v Kurské oblasti evakuovali, deset tisíc rublů na osobu (v přepočtu zhruba 2600 korun). Tehdy ale Kreml přiznával tři tisíce evakuovaných, teď už jich je přes 80 tisíc.

Oficiální ruská vyjádření působí zmatečně. Náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov například tvrdil, že vpádu se účastní tisíc ukrajinských vojáků. Za několik hodin tiskové oddělení ruského ministerstva obrany oznámilo, že Rusové zlikvidovali kolem 1200 ukrajinských útočníků. V neděli ale ministerstvo přiznalo, že Ukrajinci jsou až třicet kilometrů od společné hranice.

Ukrajinci tak nepřítele znovu zaskočili - podobně jako v únoru 2022 v začátcích invaze, když ubránili Kyjev a vytlačili okupanty ze severu země.

"Používají podobnou taktiku, jako když osvobozovali Charkovskou oblast v září 2022. Najedou na stanoviště ruských vojáků, navážou je na sebe a jiné ukrajinské jednotky mezitím tato místa obcházejí a jdou dál. Díky tomu postupují rychle. Rusy zastihli nepřipravené a je vidět, že si ten útok pečlivě připravili," popisuje pro Aktuálně.cz český diplomat, obeznámený se situací na Ukrajině, který si ale vzhledem k citlivosti tématu nepřeje zveřejnit své jméno. Má kontakty v ukrajinské armádě i politických kruzích.

Mapa zachycuje město Sudža a Kurskou jadernou elektrárnu.
Mapa zachycuje město Sudža a Kurskou jadernou elektrárnu. | Foto: Aktuálně.cz

Ukrajincům se podle něj také podařilo zlikvidovat ruskou radiokomunikaci a Rusové tak mají obrovské problémy se spojením. "Ukrajinci mají v těchto místech výraznou převahu dronů a rychle natáhli i protivzdušnou obranu, takže Rusové nemohou pořádně zasahovat letadly," říká diplomat.

Pro Rusy je podle něj velkou ranou pro jejich prestiž, že armáda jiného státu vstoupila na území Ruska. A pro Putina osobně je to ponížení, dodává.

Česká republika zatím oficiálně na ukrajinský vpád nereagovala. Země, které Ukrajině dodávají vojenský materiál, ale podle amerického deníku Washington Post proti akci nemají námitky a povolily používaní západních zbraní. Brigády, které se účastní ofenzivy, mají hlavně americkou a německou výzbroj.

Kyjev akci dlouho nekomentoval, až v sobotu prezident Volodymyr Zelenskyj připustil, že ukrajinští vojáci do Ruska vpadli. Nejmenovaný vysoce postavený ukrajinský bezpečnostní činitel v rozhovoru pro agenturu AFP řekl, že účelem je destabilizovat situaci v Rusku a "roztáhnout pozice nepřítele". Vpádu se prý účastní tisíce ukrajinských vojáků. 

Ukrajinský vojenský analytik Oleksandr Kovalenko pro server Obozrevatel v podobném duchu uvádí, že operace má v krátkodobém horizontu dva cíle. "Zaprvé jde o vytvoření sanitárního kordonu na hranici a zadruhé o stažení ruských sil z jiných míst. Hlavně z Charkovské oblasti, kde se Rusové pokoušeli o průlom. Odtud budou muset přesunout vojáky," míní Kovalenko.

Sanitárním kordonem má na mysli nárazníkovou zónu mezi ruskou Kurskou oblastí a ukrajinskou Sumskou oblastí. Rusové město Sumy a okolí v uplynulých měsících intenzivně ostřelovali raketami a granáty.

"Musíme hodnotit situace střízlivě. Nebudeme schopni je rychle vytlačit," řekl v ruské televizi poslanec dolní komory parlamentu (Státní dumy) Andrej Guruljov, generálporučík ve výslužbě a veterán z války v Čečensku.

Velkou ostudu si v Rusku uřízli od začátku bojů v Kurské oblasti bojovníci čečenské elitní jednotky Achmat, která je chloubou tamního prezidenta Ramzana Kadyrova. Achmatovci měli základnu v Sudži a natáčeli na sociální sítě videa, jak jsou připraveni k obraně a jak "rozmáznou" Ukrajince. Když se ale Ukrajinci k městu přiblížili, Čečenci utekli. Trpí tak nejen prestiž Vladimira Putina, ale i Kadyrova. A také ruské armádní rozvědky GRU, která zjevně neměla žádné informace o chystaném útoku nebo je špatně vyhodnotila.

Video: Analytik Vlastislav Bříza o Ukrajině (15. 7. 2024)

Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy