"Z" je pryč, drtivá síla zůstala. Trofejní tank u Bachmutu ničí své původní majitele

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
3. 11. 2022 13:55
Ukrajinské jednotky se poblíž Bachmutu v Doněcké oblasti často spoléhají na dělostřelectvo ze 70. a 80. let. Tamní frontová linie je jednou z nejostřejších oblastí, přesto vojáci tvrdí, že ačkoli je výzbroj ze sovětské éry stará, je stále velmi účinná.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinské síly udržují v provozu desítky let staré zbraně v bitvě o Bachmut. Dělostřelecká zařízení jsou starší než většina vojáků, kteří na místě bojují. "Zbraň je účinná tak padesát na padesát, protože je stará. Dá se říct, že je účinná, ale nové vybavení je účinnější," vysvětluje ukrajinský voják Olha.

Jde například o samohybné dělo 2S3 se střelami ráže 152 mm. Vozidlo je staré, sovětské výroby, ale podle vojáků dělá rámus a plní své bojové úkoly i přes své stáří. Nejdůležitější je nezanedbávat jeho údržbu a mít náboje. Ale úplně nejdůležitější je mít cíle. "Je to stoprocentně účinné, protože máme leteckého průzkumníka. A čím častěji granát zasáhne svůj cíl, tím víc pracujeme," popisuje ukrajinský voják Ilja.

Všechno má tendenci se rozbít

I když jsou zbraně účinné, je podle vojáků potřeba, aby získali nové, modernější. Pak se také jednotky musí naučit, jak je používat. Na starší zbraně si ale vojáci nestěžují. "Tenhle stroj už něco zažil. Sovětská éra. V mechanice jsou určité nuance. Může to jet a jet, jak má a pak někde něco bouchne, nějaký kabel nebo trubka. Zkrátka všechno má tendenci se rozbít. Hlavní je všechno rychle opravit. A všechno bude v pořádku," dodává ukrajinský voják Serhij.

Jedno z vozidel pochází z roku 1986. Má tisíc koňských sil a jeho věž je stejná jako u tanku T-64. Spodní část a podvozek jsou úplně nové. "Za mnou je starý T-80. Je to trofejní tank ze Sumské oblasti, odebraný ruským jednotkám. Jak se mu tady říká: "lend-lease". Ve skutečnosti tímto tankem ukrajinská armáda způsobila škody ze skrytých pozic zde, u Bachmutu," říká reportér Rádia Svobodná Evropa Marijan Kušnir.

V první linii se také nachází protitankové kanony Rapira ráže 100 mm, které pocházejí ze 70. let 20. století. Oproti moderním tankům nejsou považovány za příliš účinné. Střelci ale říkají, že ruské cíle zasahují pravidelně a navíc jim pomáhá pozorovatel.

 

Právě se děje

Další zprávy