Ukrajinci údajně zajali ruského žoldnéře, zveřejnili výslech

ČTK ČTK
24. 6. 2015 22:18
Zajatec se údajně nechal jako bývalý průzkumník a odstřelovač v Abcházii loni v září naverbovat k 1. slovanské brigádě Doněcké lidové republiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská tajná služba SBU ve spolupráci s pohraničníky zadržela na východě země ruského občana, který prý bojoval na straně separatistů jako žoldnéř. Oznámil to list Ukrajinska pravda s odvoláním na záznam ze zajatcovy výpovědi, který SBU zveřejnila na internetu.

Zajatec se omluvil "bratrům Ukrajincům" a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil "nesmyslnou válku", která nic dobrého nepřináší.

Ivan Gorbunov (21) z Anapy na březích Černého moře podle SBU také vypověděl, že se jako bývalý průzkumník a odstřelovač z ruské "mírové" jednotky v separatistické Abcházii nechal loni v září naverbovat k 1. slovanské brigádě neuznávané Doněcké lidové republiky za 360 dolarů měsíčně (asi 8800 Kč). Z této částky mu ale strhávali peníze na stravu, velení povstalců prý řadové bojovníky ponižovalo, bilo, okrádalo a i "humanitární pomoc" z Ruska v podobě peněz si strkalo do vlastní kapsy.

"Sloužili s námi i Rusové, vojáci i nevojáci. Ti druzí přijeli dobrovolně. Ale z Ruska přijížděli i vojáci z určitých jednotek. Znám z nich dva. Slouží jako poradci, učí vojenským záležitostem, taktice, technice a obraně," vypověděl Gorbunov.

SBU dala na internet i záznam z prvního výslechu zajatců, mezi nimiž byl i Gorbunov, bezprostředně po zadržení 19. června.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů i vysílání ruských vojáků na Donbas. Moskva přímé zapojení do konfliktu popírá, na Ukrajině prý válčí jen ruští dobrovolníci.

Na průmyslovém východě Ukrajiny, nazývaném Donbas, bylo od loňského dubna zabito více než 6400 lidí, vojáků z obou stran, jakož i civilistů.

 

Právě se děje

Další zprávy