Ukrajina se připravuje i na běloruský vpád. Cílem by mohlo být zásobování ze západu

Martin Novák Martin Novák
4. 7. 2022 16:14
Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už 131 dní a běloruští vojáci zatím na ukrajinské území nevstoupili. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, spojenec Vladimira Putina, poskytl Rusku možnost zaútočit z Běloruska na Kyjev, ale sám své vojáky na bojiště neposlal. Ukrajinci však pořád počítají s možností, že se to může změnit.
Alexandr Lukašenko
Alexandr Lukašenko | Foto: Reuters

V neděli Lukašenko vystoupil po delší době v Minsku s projevem, ve kterém se přihlásil ke spojenectví s Ruskem a invazi na Ukrajinu označil za boj proti nacismu.

"Dnes jsme kritizováni za to, že jako jediná země na světě podporujeme Rusko v jeho boji proti nacismu. Ale my budeme Rusko podporovat nadále. Rozhodli jsme se tak už od prvního dne tohoto boje," prohlásil Lukašenko.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil projev za "nebezpečný signál". Podle prezidentova poradce Mychajla Podoljaka vedení ukrajinské armády nepovažuje vpád běloruských vojsk na Ukrajinu za pravděpodobný, ale počítá i s touto variantou a má připraveny síly, které by možné invazi Bělorusů čelily.

"Naše rozvědka neustále vyhodnocuje situaci a sbírá informace, které se týkají Běloruska. Monitorujeme veškeré přesuny běloruské armády. Máme vyčleněné jednotky, které by běloruské invazi čelily. Jsem ale přesvědčen, že běloruská invaze by netrvala dlouho, protože Lukašenko by se ocitl pod silným tlakem vlastních občanů," řekl Podoljak běloruskému nezávislému serveru Zerkalo, jehož redakce nyní působí v zahraničí.

Odbojný dopis

Už v březnu se objevily zprávy o tom, že část běloruské armády - a to dokonce i vysoce postavení důstojníci - se brání zapojení do války na Ukrajině. Nyní se zprávy vracejí: na internetu a sociálních sítích koluje dopis údajně podepsaný důstojníky 5. brigády běloruských zvláštních sil. Signatáři v něm uvádějí, že jsou připraveni bránit hranice Běloruska, ale jejich vyslání jako útočné síly na Ukrajinu odmítají.

"Vstoupit do války na straně Ruska by pro Bělorusko bylo sebevraždou," uvádí se v dopise, jehož pravost ale nelze nezávisle ověřit.

Starosta západoukrajinského Lvova Andrij Sadovyj podle agentury APA řekl, že situace na běloruské hranici je nepředvídatelná a město má scénář pro případ, kdy by běloruská armáda hranici překročila. Na Ukrajině se diskutuje například o tom, že Bělorusové by se mohli pokusit přetnout zásobovací trasy z polské hranice na východ Ukrajiny, kde se odehrávají boje mezi ukrajinskou a ruskou armádou.

Analytik Rostyslav Chotin z ukrajinské redakce Rádia Svobodná Evropa před časem řekl Aktuálně.cz, že běloruská armáda ve skutečnosti nemá kvalitní výcvik ani vybavení, a proto zřejmě Lukašenko s jejím nasazením do bojů váhal a snažil se ho spíše oddalovat.

"Běloruská armáda nemá žádné bojové zkušenosti, nikdy se ani nezúčastnila žádných mezinárodních misí. Lukašenko také vidí, kolik obětí má na Ukrajině ruská armáda. Bělorusové měli velký počet obětí ve válce, kterou vedla sovětská armáda v osmdesátých letech v Afghánistánu, a toto trauma stále přežívá. Lukašenko se zdráhá něco takového opakovat," řekl Chotin.

Trest smrti pro sabotéry

Běloruský režim nicméně přitvrzuje doma proti těm, kteří se nějakým způsobem vymezují proti válce na Ukrajině. Třem lidem zatčeným za sabotáže na železnici, kterou proudila z Běloruska na Ukrajinu ruská vojenská technika a munice, hrozí trest smrti.

Lukašenko v červnu oznámil, že nejvyšší trest mohou dostat lidé usvědčení z terorismu. A sabotáže na železnici režim označuje za teroristické činy.

Běloruská opozice vedená z exilu Svjatlanou Cichanouskou válku odmítá a podporuje Ukrajinu. Do bojů se na straně Ukrajiny zapojilo také několik stovek běloruských dobrovolníků.

Video: Ukrajina už pálí z amerických raketometů HIMARS

Proti Gradům už pálí HIMARS. Jak si na Ukrajině vedou pokračovatelé slavných kaťuší. | Video: Reuters, Aktuálně.cz/Twitter/AFU Stratcom, Aktuálně.cz/Twitter/Trucha Ukrajina
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupřesněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy