Ukrajinci na poslední chvíli stihli zavést zimní čas

ČTK ČTK
18. 10. 2011 21:55
Původně měl celý rok platit letní čas, proti tomu se ale vzbouřila Zakarpatská oblast
Foto: Aktuálně.cz

Kyjev - Obyvatelé na Ukrajině si nakonec přeci jen budou na jaře a na podzim posouvat hodinové ručičky. Parlament v úterý schválil střídání zimního a letního času a změnil tak svoje vlastní rozhodnutí z konce září, kdy stanovil, že v celé zemi napříště zůstane po celý rok platný letní čas (tříhodinový rozdíl oproti GMT, hodinový oproti SELČ).

Rozhodnutí parlamentu zrušit střídání letního a zimního času vyvolalo velkou kritiku, zejména na západě země, kde si obyvatelé stěžovali, že se v zimě rozednívá až po deváté hodině. Děti v této oblasti prý nechtějí chodit do školy za tmy a přechod k zimnímu času prý lépe odpovídá místním biorytmům.

Zářijovému rozhodnutí parlamentu se nepodvolila Zakarpatská oblast, která se rozhodla, že jako vždy poslední říjnovou neděli přejde na zimní čas.

V Kyjevě se politici dohadovali o vhodnosti střídání letního a zimního času a přinášeli různé návrhy. Jeden poslanec navrhoval, aby se zrušil letní čas, jiný se zasazoval o rozdělení země na dvě časová pásma, z nichž západní by se řídilo zimním a východní letním časem.

Některé bývalé sovětské republiky ve Střední Asii a Gruzie ustoupily od střídání zimního a letního času už v minulém desetiletí. Posledním příkladem je Rusko, jehož prezident Dmitrij Medveděv červnovým dekretem ponechal v platnosti letní čas po celý rok.

Střídání letního a zimního času se provádí ve většině zemí Evropy, včetně Česka. K časovému posunu se přistupuje od 70. let ve snaze uspořit energii. Toto opatření je ale od té doby neustále předmětem diskusí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy