Ukrajinci na poslední chvíli stihli zavést zimní čas

ČTK ČTK
18. 10. 2011 21:55
Původně měl celý rok platit letní čas, proti tomu se ale vzbouřila Zakarpatská oblast
Foto: Aktuálně.cz

Kyjev - Obyvatelé na Ukrajině si nakonec přeci jen budou na jaře a na podzim posouvat hodinové ručičky. Parlament v úterý schválil střídání zimního a letního času a změnil tak svoje vlastní rozhodnutí z konce září, kdy stanovil, že v celé zemi napříště zůstane po celý rok platný letní čas (tříhodinový rozdíl oproti GMT, hodinový oproti SELČ).

Rozhodnutí parlamentu zrušit střídání letního a zimního času vyvolalo velkou kritiku, zejména na západě země, kde si obyvatelé stěžovali, že se v zimě rozednívá až po deváté hodině. Děti v této oblasti prý nechtějí chodit do školy za tmy a přechod k zimnímu času prý lépe odpovídá místním biorytmům.

Zářijovému rozhodnutí parlamentu se nepodvolila Zakarpatská oblast, která se rozhodla, že jako vždy poslední říjnovou neděli přejde na zimní čas.

V Kyjevě se politici dohadovali o vhodnosti střídání letního a zimního času a přinášeli různé návrhy. Jeden poslanec navrhoval, aby se zrušil letní čas, jiný se zasazoval o rozdělení země na dvě časová pásma, z nichž západní by se řídilo zimním a východní letním časem.

Některé bývalé sovětské republiky ve Střední Asii a Gruzie ustoupily od střídání zimního a letního času už v minulém desetiletí. Posledním příkladem je Rusko, jehož prezident Dmitrij Medveděv červnovým dekretem ponechal v platnosti letní čas po celý rok.

Střídání letního a zimního času se provádí ve většině zemí Evropy, včetně Česka. K časovému posunu se přistupuje od 70. let ve snaze uspořit energii. Toto opatření je ale od té doby neustále předmětem diskusí.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy