Reportáž: Silná německá houfnice už "řádí" na Ukrajině. Rusové se raději stahují

Rádio Svobodná Evropa Kristýna Pružinová Rádio Svobodná Evropa, Kristýna Pružinová
9. 8. 2022 12:59
Reportéři televizní stanice Current Time navštívili na frontě ukrajinskou pětičlennou jednotku, která obsluhuje německé samohybné houfnice PzH 2000. Mezi jejich největší výhody patří podle vojáků zejména rychlost střelby a zautomatizované ovládání. „Sama si to vypočítá, sama zamíří, sama vystřelí. Ve srovnání se sovětským vybavením je to úplně jiné,“ pochvaloval si v reportáži jeden z vojáků.
RFE - Německé houfnice ostřelují ruské cíle na Ukrajině | Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinští vojáci se naučili samohybné houfnice Panzerhaubitze 2000 obsluhovat při nedávném výcviku na vojenské základně v Německu. Na moderní zbraně si podle svých slov museli nejprve zvyknout. "Zpočátku to bylo obtížné, protože je tam všechno automatické," vzpomínal jeden z nich. "Ničemu jsem nerozuměl. Ale po nějaké době, možná po týdnu a půl, už to bylo v pořádku," dodal.

Nyní na houfnicích oceňují především to, že dokážou zneškodnit cíl přibližně dvakrát rychleji než obdobné zbraně sovětské výroby. Od té doby, co je na frontě používají, jsou podle nich ruské dělostřelecké jednotky v dané oblasti méně jisté.

"Je vidět, že Rusové tady stáhli své dělostřelectvo. Dříve se tu cítili pod naprostou kontrolou a jejich palba byla intenzivnější," popsal ukrajinský voják situaci v blíže nespecifikovaném regionu na Ukrajině. "Teď pálí méně často a v menším počtu," dodal.

Od začátku války Německo Ukrajině dodalo deset samohybných houfnic PzH 2000, z Nizozemska jich do země putovalo osm. Houfnice, které jsou schopné zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 40 kilometrů, patří mezi nejsilnější dělostřelecké zbraně německé armády. Jsou určeny zejména k palebné podpoře pozemních vojsk a k ničení obranných pozic protivníka. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy