Reportáž: Silná německá houfnice už "řádí" na Ukrajině. Rusové se raději stahují

Rádio Svobodná Evropa Kristýna Pružinová Rádio Svobodná Evropa, Kristýna Pružinová
9. 8. 2022 12:59
Reportéři televizní stanice Current Time navštívili na frontě ukrajinskou pětičlennou jednotku, která obsluhuje německé samohybné houfnice PzH 2000. Mezi jejich největší výhody patří podle vojáků zejména rychlost střelby a zautomatizované ovládání. „Sama si to vypočítá, sama zamíří, sama vystřelí. Ve srovnání se sovětským vybavením je to úplně jiné,“ pochvaloval si v reportáži jeden z vojáků.
RFE - Německé houfnice ostřelují ruské cíle na Ukrajině | Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinští vojáci se naučili samohybné houfnice Panzerhaubitze 2000 obsluhovat při nedávném výcviku na vojenské základně v Německu. Na moderní zbraně si podle svých slov museli nejprve zvyknout. "Zpočátku to bylo obtížné, protože je tam všechno automatické," vzpomínal jeden z nich. "Ničemu jsem nerozuměl. Ale po nějaké době, možná po týdnu a půl, už to bylo v pořádku," dodal.

Nyní na houfnicích oceňují především to, že dokážou zneškodnit cíl přibližně dvakrát rychleji než obdobné zbraně sovětské výroby. Od té doby, co je na frontě používají, jsou podle nich ruské dělostřelecké jednotky v dané oblasti méně jisté.

"Je vidět, že Rusové tady stáhli své dělostřelectvo. Dříve se tu cítili pod naprostou kontrolou a jejich palba byla intenzivnější," popsal ukrajinský voják situaci v blíže nespecifikovaném regionu na Ukrajině. "Teď pálí méně často a v menším počtu," dodal.

Od začátku války Německo Ukrajině dodalo deset samohybných houfnic PzH 2000, z Nizozemska jich do země putovalo osm. Houfnice, které jsou schopné zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 40 kilometrů, patří mezi nejsilnější dělostřelecké zbraně německé armády. Jsou určeny zejména k palebné podpoře pozemních vojsk a k ničení obranných pozic protivníka. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Celá Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian bez proudu. Florida se připravuje na evakuaci

Poté, co se Kubou přehnal hurikán Ian, zkolabovala na ostrově elektrická síť a celá země zůstala bez proudu. S odvoláním na úřady o tom informovaly agentury Reuters a AP. Živel udeřil v úterý na západní část Kuby jako hurikán třetí kategorie z pěti, úřady kvůli němu nechaly evakuovat na 50 tisíc lidí. 

Nejprve proud vypadl na západě Kuby, ale následně se zhroutila celá rozvodná síť, píše AP. Státní energetická společnost nyní pracuje na obnově dodávek elektřiny pro 11 milionů obyvatel země.

Živel zdevastoval provincii Pinar del Río, v níž se pěstuje velká část kubánského tabáku, poznamenala AP. Zpustošil přitom jednu z nejdůležitějších tabákových farem. Bouře způsobila záplavy, poškodila domy a vracela stromy. Podle stanice BBC má živel jednu oběť. 

Hurikán nyní míří k americké Floridě, kde úřady vyzvaly k evakuaci 2,5 milionu obyvatel. Očekává se, že by nad teplými vodami Mexického zálivu mohl nabrat na síle až na čtvrtou kategorii a během dne by měl podle předpovědí udeřit na západní pobřeží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy