* Strana regionů prezidenta Janukovyče prosadila většiniu 10 hlasů další pronájem Sevastopolu Rusům na 25 let * Bývalý preizdent Juščenko a expremiérka Tymošenková jsou proti * V parlamentu došlo na pěsti a házení vajec i dýmovnic
Kyjev - Ukrajinský parlament dnes schválil prodloužení pronájmu námořní základny v Sevastopolu na Krymu ruské armádě na dalších 25 let.
Jelikož současná dohoda vyprší v roce 2017, znamená to, ruští námořníci zůstanou ka Krymu minimálně do roku 2042.
Návrh prosadila Strana regionů nového prezidenta Viktora Janukovyče, zatímco opoziční strany, včetně Bloku Julije Tymošenkové, byly ostře proti.
Smlouva prošla ve 450členném parlamentu 236 hlasy, tedy poměrně těsně.
Jednání provázely bezprecedentní násilnosti. Poslanci zasypali vajíčky předsedu parlamentu Volodymyra Lytvyna a někdo vhodil do jednacího sálu dýmovnice, takže všude bylo mnoho kouře.
Někteří vládní a opoziční poslanci se navzájem napadli pěstmi. Bývalý prezident Viktor Juščenko prohlásil, že smlouva povede k vojenskému ovládnutí Ukrajiny Ruskem., jiní poslanci hovoří o začátku občanské války.
Před budovou protestují proti smlouvě tisíce lidí. Skandují "Hanba zaprodancům" a další hesla.
Janukovyč po svém zvolení prezidentem v únoru slíbil, že zlepší vztahy s Ruskem a také že ukončí snahu svého předchůdce Juščenka o vstup země do NATO.
Novou smlouvu o pronájmu základny dnes podle očekávání výraznou většinou schválila také ruská Státní duma.
Žirinovskij: Je to moc drahé
Předák liberálních demokratů Vladimir Žirinovskij ale řekl, že cena, požadovaná Kyjevem, je příliš vysoká. V příštích deseti letech Rusko za právo používat Sevastopol zaplatí v přepočtu 40 miliard dolarů (přes 760 miliard korun).
Moskva také snížila ceny ruského plynu dodávaného na Ukrajinu o třicet procent, na čemž se v souvislosti se smlouvou o základně dohodli prezidenti Medveděv a Janukovyč minulý týden v Charkově.
V dumě schválilo smlouvu o prodloužení pronájmu základny 410 ze 450 poslanců, liberální demokraté se hlasování zdrželi.
Krym jako dárek od Chruščova
Ruská černomořská flotila se skládá z desítek plavidel včetně ponorek, tvoří ji přibližně 16 tisíc námořníků a příslušníků pomocného personálu.
Většinu obyvatel Krymu tvoří etničtí Rusové, kteří za své hlavní město považují spíš Moskvu než Kyjev. Ukrajině patří poloostrov od roku 1954, kdy jej republice daroval tehdejší vůdce Sovětského svazu Nikita Chruščov na oslavu rusko-ukrajinského přátelství.
Když se SSSR v roce 1991 rozpadal, Moskva a Kyjev se dohodly, že Krym zůstane Ukrajině a v Sevastopolu zároveň zůstane ruská flotila.