Zelenskyj neumí anglicky, spoustě věcí nerozumí. Jeho voličům je to ale jedno

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 1. 4. 2019 13:31
První kolo prezidentských voleb na Ukrajině ovládl kandidát, který ještě před několika měsíci přišel mnohým jako žert. Volodymyr Zelenskyj, komik a televizní herec, získal přes 30 procent hlasů. Zato stávající prezident Petro Porošenko, který s ním s největší pravděpodobností postoupí do druhého kola, má podle předběžných odhadů přes 16 procent. "Rozdíl v počtu hlasů je už takový, že Porošenko nemá šanci ten náskok stáhnout. Samozřejmě, pokud se nestane něco naprosto nečekaného. Což v případě Ukrajiny, jak víme, nikdy nelze vyloučit," říká redaktor Hospodářských novin a serveru Aktuálně.cz Ondřej Soukup.
On-line rozhovor s Ondřejem Soukupem
Rozhovor skončil
Čtenářům na otázky odpovídal novinář Ondřej Soukup.
Přečíst si rozhovor

"Na Ukrajině panuje obrovská únava ze stávajících politiků. Mnohokrát jsem slyšel 'nikomu, kdo v posledních dvaceti letech byl v politice, svůj hlas nedám'. Zelenskyj dobře trefil vlnu, pomohl mu televizní seriál a nedělá zbytečné chyby," odpověděl Soukup na jeden z dotazů čtenářů Aktuálně.cz.

První kolo prezidentských voleb se konalo v neděli a druhé kolo bude už za tři týdny. "Ale možná důležitější než prezidentské budou záříjové parlamentní volby. Zelenskyj totiž teprve vytváří vlastní politickou sílu a uvidíme, zda uspěje," upozorňuje Soukup.

Zelenskyj je povoláním herec, v seriálu Služebník lidu ztvárnil učitele, který se nečekaně stane prezidentem. Navrhuje trestat lidi usvědčené z korupce doživotním zákazem zastávat veřejné funkce. Vybízí také k přímým jednáním s Ruskem.

"Zelenskyj neumí anglicky, spoustě věcí nerozumí, včetně zahraniční politiky. Ale údajně je velmi učenlivý a nechá si poradit. A především, jeho voličům je to úplně jedno. Oni vám řeknou, že Porošenko umí tři jazyky, má dvě vysoké školy - a kam jsme to s ním dopracovali. Tyto volby nerozhoduje popularita politiků, ale jejich antirating," dodává Soukup.

On-line rozhovor s Ondřejem Soukupem

Rozhovor skončil
1. 4. 2019
Ptá se: Tomáš

Dobrý den. Platí na Ukrajině podle vás totéž, co se teď děje nejen na Slovensku, ale i v dalších zemích - že lidé dávají větší přednost těm, kteří jsou "autentičtí"?

Odpovídá: Ondřej Soukup

Na Ukrajině panuje obrovská únava ze stávajících politiků. Mnohokrát jsem slyšel "nikomu, kdo v posledních dvaceti letech byl v politice, svůj hlas nedám." Zelenskyj dobře trefil vlnu, pomohl mu televizní seriál a nedělá zbytečné chyby. Myslím, že je to součástí celosvětové vlny nedůvěry vůči profesionálním politikům (Beppe Grillo, Donald Trump), jen to na Ukrajině je ještě mnohem vyhrocenější.

1. 4. 2019
Ptá se: Luděk Řehoř

Uvažuje Ukrajina o vstupu do Evropské unie?

Odpovídá: Ondřej Soukup

Oficiálně to je hlavní zahraniční cíl země, schválený dokonce zákonem. Tedy, že Ukrajina se jednou stane plnohodnotným členem Evropské unie. Ovšem i největší optimisté chápou, že to je spíš dlouhodobý než střednědobý cíl.

1. 4. 2019
Ptá se: Lukáš Pelc

Bude před druhým kolem volby nějak ovlivňovat Rusko? A případně jak?

Odpovídá: Ondřej Soukup

Zatím to nevypadá, fungovalo by to nejspíše kontraproduktivně. Moskva snad konečně pochopila, že na Ukrajině už nejsou proruské politické síly, které by měly šanci na úspěch (mj. proto, že jejich voliči zůstali na Krymu nebo na separatistickém Donbasu). Tudíž z hlediska Kremlu je potřeba počkat konce letošního volebního roku a pak se uvidí s kým bude Moskva jednat. Což ale samozřejmě neznamená, že ruské tajné služby se nemohou o něco pokoušet.

1. 4. 2019
Ptá se: Petr Soukup

Jak podstatný je pro kampaň pana Zelenskyho jeho údajný sponzor oligarcha Ihor Kolomojskyj? Byl naprosto klíčový, tedy lze čekat, že bude do velké míry jeho loutka, nebo je to spíše jen pomluva? Co mu může oligarcha provést, kdyby loutka moc neposlouchala?
Osobně bych byl rád kdyby Prošenko odešel. Horší už to snad být nemůže.

Odpovídá: Ondřej Soukup

Nikdo přesně neví jakou roli Kolomyjskyj přesně hraje v kampani Zelenského. Jsou lidé, kteří tvrdí, že je autorem samotné myšlenky, jiní tvrdí, že s tím nemá nic společného. Každopádně se mu to velmi hodí. Kolomyjskyj je totiž na otevřené válečné stezce proti prezidentovi Porošenkovi a hovořilo se, že podporoval expremiérku Tymošenkovou. Ovšem vliv oligarchů je dnes mnohem slabší než před pěti lety, takže by Zelenskyj nebyl na něm tak jako tak úplně závislý.

1. 4. 2019
Ptá se: Roman Minařík

Kdo bude prezident Ukrajiny

Odpovídá: Ondřej Soukup

Soudě podle výsledků se bude jmenovat Volodymyr Zelenskyj. Rozdíl v počtu hlasů je už takový (30% ku 16%), že stávající prezident Petro Porošenko nemá šanci ten náskok stáhnout. Samozřejmě, pokud se nestane něco naprosto nečekaného. Což tedy v případě Ukrajiny, jak víme, nikdy nelze vyloučt. Ale možná důležitější než prezidentské budou záříjové parlamentní volby. Zelenskyj totiž teprve vytváří vlastní politickou sílu a uvidíme, zda uspěje.

1. 4. 2019
Ptá se: Michal

Dobrý den,
myslíte, že má Poserenko nějakou šanci obhájit post prezidenta? Tedy pokud nenechá komika odstranit...

Odpovídá: Ondřej Soukup

Porošenko bude hrát na emoce a především bude doufat, že se Zelenskyj znemožní během předvolebních debat. Že se ukáže jako nekompetentní a oproti němu bude působit Porošenko státnicky a lidé mu nakonec ten hlas dají. Myslím ale, že podceňuje úroveň vlastní nepopularity. Potkal jsem spoustu lidí z nejrůznějších vrstev, kteří zcela kategoricky říkali, že Porošenkova již nikdy volit nebudou.

1. 4. 2019
Ptá se: Martin

Je reálné, aby Zelenský byl více kompetentní než Porošenko?

Odpovídá: Ondřej Soukup

Zelenskyj neumí anglicky, spoustě věcí nerozumí, včetně zahraniční politiky. Ale údajně je velmi učenlivý a nechá si poradit. A především, pro jeho voliče je to úplně jedno. Oni vám řeknou, že Porošenko umí tři jazyky, má dvě vysoké školy a kam jsme to s ním dopracovali. Tyto volby nerozhoduje popularita politiků, ale jejich antirating.

1. 4. 2019
Ptá se: Peter

Je možná manipulácia volieb na Ukrajine? Timošenkvá to chce dať na prešetrenie?

Odpovídá: Ondřej Soukup

Tyhle volby probíhají pod velmi pečlivou kontrolou zahraničních i domácích pozorovatelů. Jednotliví kandidáti se hlídají jako ostříži, takže nějaké masovější manipulaci jsou nejspíš vyloučené.

1. 4. 2019
Ptá se: Marek

Má pan Zelenskyj nějaké vazby či nějaké vzájemné postoje s Ukrajinskou armádou? Koneckonců bude to vrchní velitel země ve které probíhá válka.

Odpovídá: Ondřej Soukup

Prakticky žádné kontakty tak nejsou a Zelenskému je to také často vyčítáno. Na druhou stranu jak jsem koukal na volební místa, kde hlasovali vojáci, tak tam Zelenskyj získal také přes dvacet procent hlasů. Takže obyčejným vojákům to zjevně nevadí.

1. 4. 2019
Ptá se: Petr Opršal

Jak se Zelenskyj staví k otázce okupace Krymu a Donbasu? Předkládá nějaký návrh řešení? A jaký je obecně jeho postoj k EU a NATO na jedné straně a Rusku na druhé?

Odpovídá: Ondřej Soukup

Zelenskyj je zcela úmyslně nekonkrétní. Na jednu stranu říká, že je potřeba zastavit válku za každou cenu. Tedy kromě ústupků ohledně samostatnosti, suverenity a územní celistvosti. Jak toho dosáhnout již neříká. Na druhou stranu není jediný. Problém totiž je, že o vývoji na Donbasu rozhoduje Moskva a ukrajinští politici si sice mohou vymýšlet různé plány, nakonec ale bude záležet na rozhodnutí Kremlu. Zelenskyj podporuje vstup do NATO pomocí referenda. Do té doby má ukrajinská armáda přejít na standardy NATO.

1. 4. 2019
Ptá se: Fdcze

Dobrý den, jaké jsou hlavní důvody nepopularity Porosenka nejčastěji jmenované mezi Ukrajinci?
Díky.

Odpovídá: Ondřej Soukup

Především je to rozčarování z nesplněných slibů o reformě celého státu. Něco se sice podařilo prosadit (reforma hlídkové policie, veřejné zakázky a další), celkově se ale situace od pádu předchozího prezidenta Viktora Janukovyče tolik nezměnila. Úroveň korupce je stále příliš vysoká, soudy jsou zmanipulované, žádný velký korupčník nebyl potrestán. Naopak jsou informace o lidech z Porošenkova nejbližšího okolí, kteří se na účet státu obohacují podobně jako to dělali Janukovyčovi blízcí. Lidi rozčiluje rozdíl mezi rétorikou a realitou do té míry, že prakticky celou politickou garnituru odepsali.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy