Ukrajina volí. Vybírá mezi Ruskem a Evropou

Alexandra Malachovská
28. 10. 2012 11:10
Průzkumy dávají největší šance proruské Straně regionů prezidenta Janukovyče
Ukrajina volí. Znovu se rozhoduje mezi Evropou a Ruskem.
Ukrajina volí. Znovu se rozhoduje mezi Evropou a Ruskem. | Foto: Reuters

Kyjev/Praha (od naší spolupracovnice) - Za předem zfalšované označuje ukrajinská opozice nedělní parlamentní volby, při nichž by mělo být zvoleno 450 poslanců Nejvyšší rady.

Vládnoucí politická síla naopak ujišťuje, že hlasování bude "poctivé a transparentní". Sledovat ho budou nejen zhruba čtyři tisícovky pozorovatelů, ale poprvé také kamery ve volebních místnostech.

Jejich živý obraz je k dispozici na adrese www.vybory2012.gov.ua. Z řady míst ale přicházejí první stížnosti na údajné volební podvody. V několika městech byly zablokovány autobusy plné "mobilních" voličů, kteří byli rozváženi po volebních okrscích, aby tam vhazovali odkoupené nebo ukradené hlasovací lístky.

V Doněcku na východě Ukrajiny se místní volební komise nemohla dostat do sejfu s hlasovacími lístky, protože klíče prý kdosi ukradl. Členové komise v nouzi použili autogen, veškerý obsah sejfu ale při operaci shořel. Ve Lvově a ve městě Irpen dva voliči při volebním aktu zemřeli.

Tymošenková: Obracím se na všechny Ukrajince

Prezident Viktor Janukovyč odevzdal svůj hlas v metropoli Kyjevě, zatímco jeho soupeřka Julija Tymošenková má podle vyjádření vězeňské správy hlasovat v charkovské nemocnici, kde si léčí nemocnou páteř. V charkovském vězení má podle mluvčí káznice volební právo téměř tisícovka žen. Patnáct z nich, mezi nimi i Tymošenková, se z různých důvodů nachází mimo areál vlastního vězení. Volební urnu k nim dopraví speciální vězeňský tým.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v předvečer hlasování vydalo prohlášení adresované Evropské komisi, v němž ujišťuje o transparentnosti voleb a spravedlivém hlasování. Vyjadřuje zároveň údiv nad poznámkami některých unijních politiků, kteří demokratičnost hlasování zpochybňují. "Žádné důvody pro znepokojení neexistují," ujistila Brusel ukrajinská diplomacie.

Opačného názoru je ovšem vězněná vůdkyně opozice Julija Tymošenková, která dnes po otevření volebních místností vydala emotivní volební prohlášení. Vyzvala občany k masivní volební účasti, která podle ní může omezit očekávané podvody a machinace.

"Každý je povinen s diktaturou bojovat, jak může," píše expremiérka. "Právě proto se obracím na všechny Ukrajince s výzvou k maximální účasti. Může se stát protiváhou falzifikacím, vaším osobním příspěvkem k odstranění Janukovyče a jeho kriminálních spojenců," konstatovala Tymošenková.

Vydá se Ukrajina evropskou, nebo ruskou cestou?

Ukrajina se opět bude rozhodovat mezi proevropskou a proruskou cestou. Přestože se experti shodují, že výsledky voleb budou "zkorigovány", soudí zároveň, že nejde o předem ztracený boj. Druhá největší země v Evropě má prý určité šance vymanit se z pout své minulosti.

"Tyto volby jsou důležité pro další vývoj Ukrajiny. Je to mezník, který určí, jakým směrem se země vydá," řekl pro Aktuálně.cz bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který se kvůli svému politickému působení ve vlasti se musel uchýlit do exilu a loni získal v Česku politický azyl.

I když je Tymošenková ve vězení, její strana si dělá naděje na vítězství. Podle průzkumů ale zřejmě skončí druhá nebo třetí.
I když je Tymošenková ve vězení, její strana si dělá naděje na vítězství. Podle průzkumů ale zřejmě skončí druhá nebo třetí. | Foto: Martin Novák

Podle něj nejde ani tak o to, "kdo ve volbách vyhraje nebo prohraje", ale jak se bude země vyvíjet dál.

"Lidé si musí jasně uvědomit, koho volí a proč. Pokud se (voliči) rozhodnou pro cestu zpátky, pro stav, který byl na Ukrajině do roku 2004 (oranžové revoluce, pozn. redakce), bude to znamenat, že nejsou zralí pro změny. Věřím však, že se rozhodnou pro evropskou ingeraci," zdůraznil.

Předvolební kampaň experti hodnotí jako fádní a liknavou. Zatímco opozice si v červeno-černých barvách razila cestu k voličům s heslem "Zastavíme je!" a slibem "Ukrajiny bez Janukovyče", tradičně modrá vládnoucí Strana regionů, která ovládá zejména rusky mluvící východ a jih země, se o přízeň ucházela sloganem "Od stability k blahobytu".

Další politici slibovali měsíční plat ve výši 1000 eur, nebo tvrdili, že "vidlemi ochrání lidi před mafií". Politologové však míní, že na sliby a hesla voliči už prakticky neslyší. Reklama, v níž se objevili upíři, kocouři, nahé ženy, a dokonce i český Krteček, pak měla spíše odradit, než agitovat.

Boxer Kličko rozdává údery i v ukrajinské politice.
Boxer Kličko rozdává údery i v ukrajinské politice. | Foto: Reuters

"Ukrajinci nevěří v programech slibovanou budoucnost. Dají spíše na hmotnou současnost. Všimají si zejména toho, co dostávají hned - plyn, silnici nebo pohanku," řekl sociolog Jevhen Holovacha. Zatímco v minulosti podle něj určitou roli hrál morální kredit kandidátů, v současné době rozhodují spíše jejich praktické možnosti.

Pro získání potenciálních hlasů byly nasazeny osvědčené potravinové balíčky s oblíbenou pohankou, cukrem, moukou nebo olejem.

Důchodci dostávali léky a brýle s logem kandidátů, děti pak školní potřeby. Předsedkyně občanského sdružení Opora Olha Ajvazovská upozorňuje, že uplácení stále patří mezi nejúčinnější způsob ovlivňování voličů v postsovětském prostoru.

"Pohanka" však už nezabírá tak jako dřív. A ke slovu se tudíž dostávají nové "technologie".

Populární jsou například "dobročinné fondy", které slibují za hlasování pro svého kandidáta "trvalé výhody". Pod rouškou sociálních pracovníků zástupci kandidátů obcházejí třeba narkomany a alkoholiky.

Náklady na takovou "stimulaci" jsou prý prakticky zanedbatelné, zatímco výsledek poměrně účinný. "Dobrovolnými" agitátory se za poplatek stávají také domovní správci, listonoši, hlídači či uklizečky.

Voliči ovšem nabízeli kandidátům své hlasy také sami. Internetové stránky se hemží inzeráty, v nichž jeden hlas přijde na 150 až 500 hřiven. 

Prodávající tvrdí, že je jim lhostejné, pro koho hlasovat a jsou ochotni svou volbu dosvědčit fotografií hlasovacího lístku. "Žádného kandidáta, pro kterého bych chtěla hlasovat, jsem nenašla. Nevidím žádnou stranu nebo lidi, kteří by mohli změnit naší zemi," citovala rozhlasová stanice Radio Svoboda studentku Teťanu, jednu z těch, kteří svůj volební hlas prodávají. 

"Nakupování" voličů nahrává mimo jiné současný smíšený volební systém. Polovina poslanců bude volena poměrným systémem podle stranických kandidátek a další půlka pak většinovým systémem. Do parlamentu se tak dostanou kandidáti, kterým postačí prostá většina hlasů.

Největší šance má mít Strana regionů

Průzkumy dávaly před volbami největší šance Straně regionů, pro kterou se vyjadřovalo 19 až 23 procent voličů. Komunisté, s nimiž by se mohli spojit, mají kolem deseti procent.

Boj o druhé místo svedou strana vězněné expremiérky Julije Tymošenkové Vlast a aliance UDAR, kterou vede boxer Vitalij Kličko. Obě měly kolem 15 až 18 procent hlasů. Do parlamentu se může dostat i ultranacionalistická Svobodase zhruba pěti procenty. Značná část voličů ale byla do poslední chvíle nerozhodná.

Favorit voleb, prezident Viktor Janukovyč. A jeho Strana regionů
Favorit voleb, prezident Viktor Janukovyč. A jeho Strana regionů | Foto: Reuters

Voličské preference ovlivňuje značná roztříštěnost politických sil. "Měli by si přestat hrát na hejtmanské ambice a projevit politickou moudrost," říká o soupeření opozičních vůdců Danylyšyn. Ukrajině podle něj škodí nadměrná stranická pluralita.

"V zemi působí více než stovka stran. Měly by se sjednotit v civilizovaném proudu," uvedl. Zdůraznil, že země je v současné době velmi roztříštěná a nejednotná. "Za dva roky (po prezidentských volbách) se polarizace tak vyostřila, že je těžké mluvit o jediném, celostném státě, kterým byla Ukrajina ještě koncem minulého desetiletí," uvedl.

"Evropské integraci Ukrajiny brání problémy kolem politických procesů, zejména věznění bývalé premiérky Julije Tymošenkové, bývalého ministra vnitra Jurije Lucenka a dalších politických vězňů. Evropa to dává jasně najevo a také ukrajinské vedení si to uvědomuje," uvedl pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy