reklama
 
 

Bolševici půjdou k zemi. Ukrajina účtuje s komunismem

9. 4. 2015 20:10
Podle zákona odevšad musí zmizet pěticípé rudé hvězdy, srpy a kladiva či komunistické nápisy. Strženy budou také sochy bolševických velikánů a přejmenují se tisíce ulic, vesnic i měst.

Kyjev - Série zákonů o likvidaci komunistického dědictví, které dnes schválil ukrajinský parlament, postavila před místní správní orgány ukrajinských obcí a měst těžký úkol.

Mají zlikvidovat veškeré viditelné pozůstatky dřívější sovětské moci, odstranit pěticípé rudé hvězdy, srpy a kladiva, přejmenovat tisíce ulic a hlavně strhnout pomníky sovětských vůdců, jichž jsou na Ukrajině stále ještě stovky. Hotovo má být podle zákona do šesti měsíců.

Podle ukrajinských médií je zákon mimořádně důsledný. Obsahuje mimo jiné zákaz přehrávání sovětské hymny nebo zničení všech hesel sovětských vůdců na veřejných budovách.

Na veřejnosti se nesmí objevit sovětská vlajka ani vlajky dřívějších sovětských republik či sovětských satelitů, pokud nezůstaly dodnes státními vlajkami. Zničeny musejí být i veškeré nápisy, které by obsahovaly slova "Komunistická strana Sovětského svazu".

Přejmenovány musejí být během půl roku nejen ulice pojmenované po komunistických funkcionářích, ale i desítky, možná stovky měst a obcí, jejichž místopisný název přímo odkazuje na sovětskou minulost.

Zvlášť obtížná bude demontáž kamenných, bronzových či betonových pomníků bolševických velikánů, které dodnes okupují centra mnoha ukrajinských měst. Přestože od loňského převratu byly už ty největší exempláře sovětského vůdce Vladimira Uljanova-Lenina strženy, mnohde zakladatel SSSR na svůj trpký konec teprve čeká.

Novinářská cena 2014

Novinářská cena 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Nový ukrajinský zákon má platit na celém území státu, ale jeho uplatnění v povstaleckých zónách na východě země je jen těžko představitelné. Vůdci "lidových republik" v Doněcku a Luhansku považují sovětský odkaz za základ své proruské ideologie a symbol svazků s Moskvou. Šéf ukrajinských komunistů Petro Symonenko dnes prohlásil, že přijetím zákona o likvidaci komunistického dědictví poslanci "zpochybnili fungování Ukrajiny jako státu".

Parlament dnes kromě zákona o zákazu komunistické symboliky schválil i několik dalších právních norem, které účtují se sovětskou minulostí. Poslanci otevřeli archivy sovětské tajné policie od roku 1917 a sovětský termín pro poslední světový konflikt Velká vlastenecká válka nahradili v Evropě běžným označením druhá světová válka.

Uznali rovněž příslušníky Ukrajinské povstalecké armády a Organizace ukrajinských nacionalistů, bojových organizací kontroverzního národního vůdce Stepana Bandery, za bojovníky za nezávislost.

autor: ČTK | 9. 4. 2015 20:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama