Kyjevem prošly tisíce vojáků. Ukrajina slaví nezávislost velkolepou vojenskou přehlídkou

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2016 19:04
Akce se zúčastnily asi čtyři tisícovky vojáků se dvěma stovkami kusů bojové techniky, včetně tanků, samohybných děl a raketometů. Vojáci se také předvedli s novými puškami Fort, což je licenční kopie izraelské útočné pušky Tavor, či novými obrněnými transportéry. "Budeme potřebovat ještě roky a desítky miliard (investic do ozbrojených sil), abychom mohli klidně spát, ale už teď můžeme vidět, že za dva roky jsme vybudovali novou armádu," prohlásil během vojenské přehlídky prezident Petro Porošenko.
Vojenská přehlídka v Kyjevě.
Vojenská přehlídka v Kyjevě. | Foto: Reuters

KyjevUkrajina slaví 25. výročí své nezávislosti velkou vojenskou přehlídkou v Kyjevě. Aby dala najevo své odhodlání čelit východnímu sousedovi - Rusku.

A to přesto, že ukrajinský prezident Petro Porošenko v projevu přislíbil, že "okupovaná území" na Krymu a v Donbasu na východě země získá Ukrajina zpět politickou a diplomatickou cestou.

Vojenská přehlídka v Kyjevě.
Vojenská přehlídka v Kyjevě. | Foto: Reuters

Verši básníka také vybídl "Moskaly", což je hanlivý ukrajinský výraz pro Rusy, aby dali od Ukrajiny ruce pryč.

"Budeme potřebovat ještě roky a desítky miliard (investic do ozbrojených sil), abychom mohli klidně spát, ale už teď můžeme vidět, že za dva roky jsme vybudovali novou armádu," prohlásil Porošenko.

Vojenská přehlídka v Kyjevě. Prezident Petro Porošenko.
Vojenská přehlídka v Kyjevě. Prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters

"Ukrajina je schopna se sama ubránit, ale potřebuje další podporu. Vždyť naším nepřítelem je země zabírající devítinu zemské souše a s mnohanásobně větším vojenským rozpočtem," dodal prezident.

Vojenská přehlídka v Kyjevě.
Vojenská přehlídka v Kyjevě. | Foto: Reuters

Na místě pak poděkoval svému hostu, polskému prezidentu Andrzeji Dudovi, za vojenskou pomoc i uvalení sankcí proti Rusku. Kyjevem pochodovali i vojáci z litevsko-polsko-ukrajinské brigády, většinou se však do přehlídky zapojily jednotky, které prošly boji v Donbasu.

Vojenská přehlídka v Kyjevě.
Vojenská přehlídka v Kyjevě. | Foto: Reuters

Akce se zúčastnily asi čtyři tisícovky vojáků se dvěma stovkami kusů bojové techniky, včetně tanků, samohybných děl a raketometů. Vojáci se také předvedli s novými puškami Fort, což je licenční kopie izraelské útočné pušky Tavor, či novými obrněnými transportéry.

Vojenská přehlídka v Kyjevě.
Vojenská přehlídka v Kyjevě. | Foto: Reuters

Na přehlídku se přišly podívat na hlavní kyjevskou ulici vedoucí na ústřední náměstí Nezávislosti, zvané Majdan, tisíce obyvatel hlavního města. Mnozí si na znamení vlastenectví oblékli košile s lidovou výšivkou, anebo mávali modrožlutými ukrajinskými vlajkami.

Konflikt na východě Ukrajiny s proruskými separatisty si od dubna 2014 vyžádal více než 9500 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory povstalcům, Rusko přímé zapojení do konfliktu popírá.

Ukrajina oslavila 25. výročí nezávislosti ukázkou síly své armády. Velká vojenská přehlídka v Kyjevě měla zjevně dát najevo odhodlání čelit Rusku. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 4 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy