Separatisté vypálili desítky raket na vládní pozice

ČTK ČTK
28. 3. 2015 20:16
Tři vojáci byli za posledních 24 hodin zraněni, ztráty na životech hlášeny nejsou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kyjev - Proruští separatisté vypálili desítky raket na pozice armády na východě Ukrajiny. Incidenty na východě země se prý za posledních 24 hodin obešly bez ztrát na životech. Tři vojáci ale byli zraněni. Potyčky mezi vládními vojsky a proruskými separatisty na východě země pokračují navzdory novému příměří, které vstoupilo v platnost v polovině února.

"Povstalci vypálili čtyři desítky raket na ukrajinské kontrolní stanoviště a zhruba dvacítku raket na obydlenou zónu v obci Novotoškyvske," která leží zhruba 45 kilometrů západně od Luhansku, sdělil podle agentury AFP mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko.

Ukrajinské i povstalecké síly tvrdí, že v souladu s dohodami z Minsku stáhly z frontové linie těžké zbraně. Situace na celé frontové linii ale zůstává napjatá, uvedl Lysenko.

Boje u Mariupolu

V pátek se podle vládních zdrojů strhly boje kolem vsi Šyrokyne u přístavu Mariupol na březích Azovského moře. Mariupol je poslední velké město v povstaleckém Donbasu, které ještě zůstává pod kontrolou ukrajinské armády.

Šéf pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Ertugrul Apakan v noci na sobotu vyzval obě strany k zastavení těchto bojů. Příměří, které pro tuto lokalitu dojednali pozorovatelé OBSE, trvalo jen dva dny, uvedl.

Bouřlivé události na Ukrajině odstartovalo rozhodnutí někdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče zastavit přípravu podpisu asociační dohody s Evropskou unií. Janukovyče po masových protestech vystřídala proevropská vláda, která asociační dohodu s EU podepsala loni v červnu.

Dohoda počítá mimo jiné s konáním každoročního společného summitu. Ukrajinský prezident Petro Porošenko po telefonickém rozhovoru s šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem oznámil, že summit se uskuteční 27. dubna v Kyjevu.

Juncker se měl již toto pondělí zúčastnit zasedání ukrajinské vlády, aby tak vyjádřil unijní podporu Ukrajině. Návštěvu ale ze zdravotních důvodů odložil, oznámil dnes podle AFP jeho mluvčí. Do Kyjeva v pondělí nedorazí ani šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, s jejíž návštěvou se rovněž počítalo, sdělil také mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy