Ukrajina se členem EU nebo NATO v dohledné době nestane, řekl šéf tamní diplomacie

ČTK ČTK
8. 1. 2019 23:23
Ukrajině se sotva podaří stát se v nejbližších letech členem Evropské unie a Severoatlantické aliance. V rozhovoru pro televizní kanál 1+1 to dnes večer prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Doufá nicméně, že členství v obou organizacích nebude otázkou desetiletí.
Foto: Jiří Just

Klimkin si je vědom, že pro vstup do EU a NATO Ukrajina "musí ještě mnohé vykonat, mnohé se v zemi musí změnit". Mezi Kyjevem a EU platí dohoda o přidružení. Ukrajinský prezident Petro Porošenko nedávno vyjádřil naději, že země se stane členem unie před rokem 2025.

Stálý zástupce Ukrajiny při NATO Vadym Prystajko v televizi 112 Ukrajina řekl, že země má šanci stát se členem NATO po vstupu Makedonie, která by podle amerických činitelů mohla být přijata do aliance jako její třicátý stát na začátku příštího roku.

"Stát se třicátým členem už nestihneme, ale budeme-li pracovat, můžeme se klidně stát jednatřicátým nebo dvaatřicátým," řekl Prystajko. Za hlavní podmínku označil posílení obranyschopnosti země.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton při loňské návštěvě Kyjeva řekl, že Ukrajina na cestě vedoucí do Severoatlantické aliance pokročila, ale ještě více práce má stále před sebou. Proti rozšíření NATO se tvrdě staví Rusko, výhrady mají i někteří politici členských zemí NATO.

Video: Putin chce dělat problémy, potřebuje udržovat konflikt, říká Novák

Rusko posiluje svoje vojenské i námořní síly v oblasti, Putin Ukrajincům nikdy nepromine, že chtějí jít vlastní cestou, vyhovuje mu udržovat konflikt | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 38 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy