Ukrajina se členem EU nebo NATO v dohledné době nestane, řekl šéf tamní diplomacie

ČTK ČTK
8. 1. 2019 23:23
Ukrajině se sotva podaří stát se v nejbližších letech členem Evropské unie a Severoatlantické aliance. V rozhovoru pro televizní kanál 1+1 to dnes večer prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Doufá nicméně, že členství v obou organizacích nebude otázkou desetiletí.
Foto: Jiří Just

Klimkin si je vědom, že pro vstup do EU a NATO Ukrajina "musí ještě mnohé vykonat, mnohé se v zemi musí změnit". Mezi Kyjevem a EU platí dohoda o přidružení. Ukrajinský prezident Petro Porošenko nedávno vyjádřil naději, že země se stane členem unie před rokem 2025.

Stálý zástupce Ukrajiny při NATO Vadym Prystajko v televizi 112 Ukrajina řekl, že země má šanci stát se členem NATO po vstupu Makedonie, která by podle amerických činitelů mohla být přijata do aliance jako její třicátý stát na začátku příštího roku.

"Stát se třicátým členem už nestihneme, ale budeme-li pracovat, můžeme se klidně stát jednatřicátým nebo dvaatřicátým," řekl Prystajko. Za hlavní podmínku označil posílení obranyschopnosti země.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton při loňské návštěvě Kyjeva řekl, že Ukrajina na cestě vedoucí do Severoatlantické aliance pokročila, ale ještě více práce má stále před sebou. Proti rozšíření NATO se tvrdě staví Rusko, výhrady mají i někteří politici členských zemí NATO.

Video: Putin chce dělat problémy, potřebuje udržovat konflikt, říká Novák

Rusko posiluje svoje vojenské i námořní síly v oblasti, Putin Ukrajincům nikdy nepromine, že chtějí jít vlastní cestou, vyhovuje mu udržovat konflikt | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy