Ukrajina se bojí invaze. Putinovi ale vše vychází i bez ní

Martin Novák Martin Novák
30. 4. 2014 14:15
Separatisté ovládli půlmilionový Luhansk, ukrajinská armáda je ve stavu bojové pohotovosti. Putin ale vojáky přes hranici ani nemusí poslat, aby Ukrajinu rozbil.
Proruský povstalec uvnitř obsazeného sídla gubernátora v Doněcku.
Proruský povstalec uvnitř obsazeného sídla gubernátora v Doněcku. | Foto: Reuters

Praha/Doněck – Proruští separatisté táhnou na východě Ukrajiny od úspěchu k úspěchu. Obsazují budovy oblastních správ a policejní služebny, v úterý víceméně převzali kontrolu nad městem Luhansk.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Zdroj: Aktuálně.cz

To je velký zlom. Slavjansk, který kontrolují od začátku dubna, má jen sto tisíc obyvatel. Luhansk skoro půl milionu.

Ukrajinský časopis Vesti Reporter má ve svém nejnovějším čísle na titulní straně pod fotografií maskovaných ozbrojenců na obrněném transportéru otázku: "Existuje ještě pro jihovýchod Ukrajiny cesta zpět?"

Poslední dny ukazují, že ruský prezident je schopen dosáhnout toho, aby odřízl východ Ukrajiny od Kyjeva a postupně ho "překlopil" k Rusku, aniž by ruská armáda musela na území západního souseda vstoupit.

Demoralizované, špatně placené a vůči vládě v Kyjevě nedůvěřivé složky policie a kontrarozvědky SBU na východě nekladou odpor, když stovky ozbrojenců útočí na klíčové budovy.

Sama vláda v Kyjevě se chce vyhnout krveprolití, aby nezavdala Kremlu příčinu k zásahu odůvodněnému buď snahou zajistit klid, nebo ochránit ruskojazyčnou menšinu.

Jeden z kyjevských taxikářů řekl reportérovi Aktuálně.cz: "Musíme zabránit válce za každou cenu. Já bojoval v Afghánistánu a dodnes se kvůli tomu budím ze spaní. Válka je strašná věc a musíme jednat, dělat kompromisy, třeba každý den, abychom tomu zabránili."

Jako kdyby mluvil za kabinet, který je po svržení prezidenta Viktora Janukovyče u moci.

Východ – především Luhanská a Doněcká oblast u ruských hranic – tak pomalu, ale jistě přechází pod kontrolu proruských sil, aniž by se setkaly s výrazným ozbrojeným odporem. A po přepadech policejních stanic a skladů zbraní jsou stále lépe vyzbrojeni.

"Když nám nepomůže Putin, zvládneme to i sami," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz minulý týden ve Slavjansku jeden  s ozbrojenců s kuklou na hlavě, hlídkující ve městě se samopalem v ruce.

Separatisté plánují referenda o "nezávislosti", od kterých už bude jen krok k úplnému odtržení od zbytku Ukrajiny a přechodu k Moskvě. Ať už oficiálně jako Krym, nebo jen fakticky s tím, že se to obejde takzvaně bez papírů a formálního připojení k Ruské federaci.

Přechodný ukrajinský prezident Volodymyr Turčynov dnes vyhlásil pro armádu plnou bojovou pohotovost kvůli "nebezpečí války s Ruskem".

Ozbrojenci ve Slavjansku.
Ozbrojenci ve Slavjansku. | Foto: Reuters

Ještě předtím řekl, že se obává průniku proruských povstalců do dalších měst. Charkova, Dněpropetrovsku, Oděsy. Všude tam, kde převládá ruskojazyčné obyvatelstvo.

Zatím není jasné, jak se v rozhodující chvíli zachovají místní elity. Průmysloví a finanční oligarchové, kteří mají velký vliv.

Turčynovův poradce a bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko řekl v televizním vystoupení, že jednotu Ukrajiny už nepůjde obnovit jinak než silou.

"Máme ještě šanci obnovit tam pořádek. Vím dobře, že nějakých sedmdesát až pětasedmdesát procent lidí, kteří na východě žijí, chce zůstat součástí Ukrajiny. Musíme ale přijmout tvrdé, bolestivé politické rozhodnutí," uvedl Lucenko.

Většina ozbrojenců, operujících na východě Ukrajiny pod vlajkou Ruska nebo některé z nově vyhlášených republik (Doněcké a Luhanské), pochází z Ukrajiny. Z východu nebo Krymu, jen menší část přišla z Ruska.

Spojené státy ale podle vyjádření ministra zahraničí Johna Kerryho mají na základě telefonických odposlechů důkazy o tom, že činnost separatistů řídí ruští představitelé přímo z Moskvy.

Tábor proruských separatistů před obsazenou budovou kontrarozvědky SBU v Luhansku.
Tábor proruských separatistů před obsazenou budovou kontrarozvědky SBU v Luhansku. | Foto: Martin Novák

"Odposlechy jasně dokazují, že nepokoje na východní Ukrajině Rusko záměrně podněcuje a lže nám, když tvrdí opak," prohlásil šéf americké diplomacie.

V nejbližších dnech podle něj Američané důkazy dokazující podíl Kremlu na destabilizaci ukrajinského východu zveřejní.

Kyjevská vláda tvrdí, že na financování a vyzbrojování separatistů se podílí svržený Janukovyč, jeho synové a další lidé z jeho okolí. Z Ukrajiny do Ruska vyvezl v přepočtu několik miliard dolarů a z účtů v ruských bankách proruské ozbrojence financuje.

Podle časopisu Vesti Reporter, který má obvykle důvěryhodné zdroje a na Ukrajině se těší velkému respektu, ale zatím nejsou tyto informace ověřené a dokázané.

 

Právě se děje

Další zprávy