Ukrajina propustila klíčového svědka sestřelení letu MH17, Nizozemcům navzdory

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 9. 2019 18:23
Soud v Kyjevě ve čtvrtek propustil na kauci Volodymyra Cemacha, který je podezřelý z podílu na sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou z roku 2014. Informovala o tom agentura Reuters. Skupina ukrajinských poslanců vyzvala prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Cemacha nevydával do Ruska. Podle agentury Interfax byl ale už do seznamu osob připravených k výměně zařazen.
Volodymyr Cemach je jedním z podezřelých v případu tragédie boeingu MH17
Volodymyr Cemach je jedním z podezřelých v případu tragédie boeingu MH17 | Foto: Hromadske/Bellincat

Volodomyr Cemach, kterého ukrajinské úřady identifikovaly jako bývalého velitele protiletecké jednotky Ruskem podporovaných separatistických sil na východní Ukrajině, má být podle soudce s okamžitou platností propuštěn z vazby. Vyšetřování bude pokračovat. Soud Cemachovi uložil, aby se nevzdaloval se svého bydliště, které se ovšem nachází na území kontrolovaném proruskými separatisty.

Agentura Interfax napsala, že Cemachovo jméno figuruje na seznamu lidí, jejichž výměnu dohodl Zelenskyj s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Soud tento fakt odmítl komentovat s tím, že jde o záležitost politickou, nikoli justiční. Podle ukrajinských médií Putin Cemacha do seznamu zařadil na poslední chvíli.

Mezi propuštěnými mají být ukrajinští námořníci, které loni v listopadu zajaly u Kerčského průlivu kvůli nezákonnému překročení hranic ruské síly, a také ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený za terorismus na anektovaném Krymu.

Ukrajina už osvobodila vězněného novináře a šéfredaktora agentury RIA Novosti Ukrajina Kyryla Vyšynského, kterému hrozilo až 15 let vězení.

Na 40 ukrajinských poslanců dnes podle agentury Unian vyzvalo Zelenského, aby Cemacha do plánované výměny ruských a ukrajinských vězňů nezařazoval.

"Zaznamenali jsme, že Ruská federace žádala, aby byl pan Volodymyr Borysovyč Cemach vydán v rámci výměny vězňů vyjednávané mezi Ruskou federací a Ukrajinou," uvedli poslanci. "Chápeme kontext, v němž se vyjednávání (o výměně) odehrává, i dosavadní diplomatické snažení ukrajinských úřadů. Pan Cemach je ale podezřelým v trestním vyšetřování (…), a jeho přítomnost a svědectví jsou proto nanejvýš důležité pro efektivní stíhání, které vedou všechny zúčastněné země."

Podle ukrajinského serveru Hromadske byl Cemach jediným mužem, který byl kvalifikován k odpálení raketového systému Buk. Právě ten sestřelil malajsijský dopravní letoun, který v roce 2014 mířil z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Na palubě bylo 298 lidí, převážně Nizozemců. Všichni zemřeli.

Raketa byla odpálená z pole u obce Pervomajsk, kterou v době katastrofy měli pod kontrolou proruští separatisté. Mezinárodní vyšetřovatelé navrhli stíhat tři Rusy a jednoho Ukrajince, soud začne příští rok v březnu.

Cemach je v kyjevské vyšetřovací vazbě od konce letošního června, kdy se ho během operace hluboko na povstaleckém území zmocnily ukrajinské tajné služby. Čelí obviněním z terorismu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy