"Třeba budou neschopní a brát úplatky." Do parlamentu Ukrajiny míří neznámí poslanci

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
21. 7. 2019 6:41
Od nedělního rána Ukrajinci vybírají poslance. Ačkoli předvolební průzkumy jsou v zemi tradičně nespolehlivé, shodují se v tom, že bude pokračovat takzvané zelené tsunami. Strana Služebník lidu nového prezidenta Volodymyra Zelenského získá podle nich až polovinu hlasů.
Předvolební letáky strany Služebník lidu.
Předvolební letáky strany Služebník lidu. | Foto: Reuters

Na druhém místě je podle průzkumů se zhruba deseti procenty hlasů otevřeně prokremelská Opoziční platforma Za život, sdružující zbytky Strany regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Její lídr Viktor Medvedčuk těsně před volbami odletěl do Kremlu, kde ho podpořil ruský prezident Vladimir Putin.

Kolem osmi procent by měla získat Evropská solidarita bývalého prezidenta Petro Porošenka. Přes pětiprocentní laťku by se do parlamentu mohla dostat ještě strana Hlas rockového zpěváka Svjatoslava Vakarčuka, Vlast bývalé premiérky Julie Tymošenkové a hnutí Síla a čest někdejšího šéfa ukrajinské tajné služby Ihora Smeška. Všechny tyto politické síly se pohybují mezi čtyřmi a šesti procenty hlasů.

Naopak zcela propadávají radikální nacionalisté, kteří nemají ani dvě procenta preferencí. Nepomohlo ani to, že se spojily prakticky všechny nacionalistické skupiny, včetně Pravého sektoru, kterým ruská média tak ochotně strašila své diváky.

To ale není vše. I kdyby Zelenského strana získala přes polovinu hlasů, stejně si bude muset hledat koaličního partnera. Podle stranických seznamů se volí jen polovina z 550 poslanců parlamentu. O druhé se rozhoduje v jednomandátových okrscích po vzoru třeba českého Senátu.

Zde se očekává, že Zelenského strana ztratí, protože obvykle vítězí místní oligarchové, kteří jsou v regionech i hlavními zaměstnavateli. Přirozeným koaličním partnerem by byl Hlas, pokud se ovšem do parlamentu dostane.

Zájem vstoupit do koalice by měla i Julie Tymošenková, která nedělní volby již dříve označila za "celonárodní volby premiéra" s tím, že je jasné, že v jejím podání by to měla být spíše premiérka. Kyjevští odborníci ale pochybují, že by Zelenskyj chtěl mít za partnerku velmi zkušenou a mimořádně ambiciózní Tymošenkovou.

Tím spíše, že Zelenského hlavním heslem je totální výměna politických elit. Na jeho kandidátce tak není žádný poslanec současného parlamentu. "My jsme řekli, že je potřeba vyměnit celý parlament. Takže ani ti, kteří nás podporovali, tam nebudou," prohlásil z rozhovoru pro list RBK­-Ukrajina šéf Zelenského prezidentské kanceláře Andrij Bohdan.

Ovšem mezi kandidáty v jednomandátových okrscích jsou i lidé, zjevně spojení s místními oligarchy. A to včetně Ihora Kolomojského, jehož televize 1+1 vysílá jak seriál Služebník lidu, tak další humoristické programy Zelenského společnosti Kvartal 95.

Bližší pohled na volební kandidátku však ukazuje, že až tak velká revoluce se konat nejspíš nebude. Podle analýzy serveru Liga.net patří 35 kandidátů k Zelenského firmě Kvartal 95, která kromě jiného produkovala i televizní seriál Služebník lidu, ve kterém hrál současný prezident hlavní roli. Zhruba padesátka jsou občanští aktivisté a asi padesátka představuje představitele malého a středního byznysu.

Šéf Zelenského prezidentské kanceláře Andrij Bohdan však v nezvykle otevřeném rozhovoru přiznal, že o spoustě kandidátů neví vlastně vůbec nic. "Třeba budeme mít dvě stě poslanců za Služebníka lidu. Dvacet procent z nich budou špatní, budou brát úplatky. No a ještě pětina bude neschopná. Ale 60 až 70 procent budou normální lidi," řekl s odzbrojující upřímností.

Nakolik to bude stačit na změnu fungování ukrajinské politiky, se teprve ukáže. "My nemáme žádný plán. Všechno je emocionální. Něco se stalo, odpoledne se poradíme a pak zveřejníme video. S tím se nedá bojovat, protože nemůžete vidět do hlavy lidí, kteří se ještě nerozhodli," tvrdil Bohdan.

Video: Inaugurace nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho inaugurace | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy