Ukrajina: Oranžová opozice spojila síly

Red Zah, ČTK
24. 2. 2007 18:32
Kyjev - Před dvěma lety svou "oranžovou revolucí" společně svrhli zkorumpovaný režim. Nyní překonali osobní spory, aby zabránili jeho návratu.

Blok Julije Tymošenkové a strana ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka Naše Ukrajina dnes v Kyjevě podepsaly dohodu o spolupráci na půdě parlamentu. 

Spojená opozice chce zajistit, aby levicové strany podporující vládu premiéra Viktora Janukovyče nemohly v parlamentu přehlasovat prezidentské veto, uvedla agentura AP.

"Oranžová opozice" disponuje v parlamentu více než 200 hlasy, což je dostatečný počet, aby neumožnila provládnímu bloku změnit rozhodnutí hlavy státu. V parlamentu se 450 poslanci k tomu potřebuje nejméně 300 hlasů. 

Volání po předčasných volbách

Obě strany také chtějí usilovat o co nejrychlejší vypsání předčasných voleb, které by odstranily promoskevskou Janukovyčovu vládu. Vyzvaly proto prezidenta Juščenka, aby se k jejich opozičnímu uskupení přihlásil.

Opozice vyzývá prezidenta Viktora Juščenka, aby se k jejich společnému projektu přihlásil
Opozice vyzývá prezidenta Viktora Juščenka, aby se k jejich společnému projektu přihlásil | Foto: Reuters

"Prošli jsme mnoha zkouškami a mnoha omyly... naše dnešní spojenectví ale není momentálním rozhodnutím," prohlásila Julia Tymošenková po podpisu dohody.

Za druhou stranu stvrdil pakt svým podpisem předseda Naší Ukrajiny Viktor Baloga.

"Je to rozhodnutí diktované těmi Ukrajinci, kteří chtějí vidět Ukrajinu v Evropě," dodala bývalá ukrajinská premiérka .

Strach z návratu starých poměrů

Juščenko a Tymošenková byli hlavními postavami takzvané oranžové revoluce, která vypukla v prosinci 2004 v reakci na zfalšované prezidentské volby, za jejichž vítěze se prohlásil Msokvě nakloněný Viktor Janukovyč.

Ukrajinská opozice tvrdí, že premiér Viktor Janukovyč  pracuje více pro ruské, než pro domácí zájmy
Ukrajinská opozice tvrdí, že premiér Viktor Janukovyč pracuje více pro ruské, než pro domácí zájmy | Foto: Reuters

Vlna bouřlivých protestů vynesla nakonec k moci Juščenka, který se stal prezidentem a Tymošenková stanula v čele vlády. Prozápadní "oranžová" koalice se však postupně rozpadla. 

Politická krize na Ukrajině po nerozhodných parlamentních volbách na jaře loňského roku vyústila v srpnu ve jmenování Janukovyče premiérem. 

Jeho vládě podporované levicovými stranami Tymošenková vyčítá stoupající vliv Moskvy na dění na Ukrajině. Skeptici se obávají, že by se nakonec na Ukrajinu mohly vrátit poměry, které v zemi  panovaly za úřadování minulého prezidenta Leonida Kučmy.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
před 16 minutami

Policie řeší u Hamáčkovy cesty do Moskvy podezření ze dvou trestných činů

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to Česká televize. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej sdělil, že podezření se týká dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ibehej dále zopakoval, že okolnostmi Hamáčkovy cesty se policejní centrála začala zabývat z vlastní iniciativy. Doplnil, že věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, NCOZ k věci zatím nebude poskytovat žádné další informace," uzavřel.

Další zprávy