Ukrajina: Oranžová kontrarevoluce vyšla

mav, Reuters, ČTK
3. 8. 2006 11:09
Kyjev - Po dlouhém jednání oznámil prezident Viktor Juščenko, že jmenuje svého rivala Viktora Janukovyče do čela vlády. Politická krize na Ukrajině by měla skončit.
Lídři nové koalice (zleva): Pjotr Simonenko (KPU), Viktor Janukovyč a šéf parlamentu Oleksandr Moroz (SPU)
Lídři nové koalice (zleva): Pjotr Simonenko (KPU), Viktor Janukovyč a šéf parlamentu Oleksandr Moroz (SPU) | Foto: Reuters

Muž, který před rokem a půl odešel poražen ukrajinskou oranžovou revolucí se naplno vrací. Prezident Viktor Juščenko se rozhodl postavit do čela vlády svého největšího soka Viktora Janukovyče.

Ten reprezentuje zájmy východní Ukrajiny, která se staví proti užší spolupráci se Západem a je naopak nakloněna zájmům Moskvy.

Juščenko proto Janukovyče před jmenováním premiérem přiměl k tomu, aby se písemně zavázal, že nezničí úsilí "oranžových" o evropskou integraci ani vztahy s NATO, stejně tak musí zachovat tržní reformy. Konkrétnější podmínky dohody s Jankuovyčem zatím Juščenko nezveřejnil.

Prezident versus premiér

Prezidentovi podle ukrajinské ústavy přísluší rozhodování o zahraniční a bezpečnostní politice, při soužití s Janukovyčem jako premiérem se ovšem bude podle analytiků snažit svoje kompetence posílit. Velmi bude záležet, zda se mu podaří prosadit svoje spojence do vlády.

Prezident musel volit mezi dvěma alternativami: buď jmenovat Janukovyče premiérem, nebo vyhlásit předčasné volby. Ty by ovšem ještě prodloužily čtyřměsíční období politické nestability a on sám by v nich mohl utrpět porážku ještě větší.

V březnových parlamentních volbách sice zvítězila Janukovyčova Strana regionů, nicméně o sestavení vlády se snažily Blok Julije Tymošenkové, Naše Ukrajina Viktora Juščenka a Socialistická strana Ukrajiny.

V červenci ale šéf socialistů Oleksandr Moroz, jenž se stal proti plánům oranžové koalice předsedou parlamentu, přeběhl do druhého tábora a oznámil vytvoření nové koalice s Janukovyčem a Komunistickou stranou Ukrajiny.

Otupené hroty obou táborů

Juščenkovi je jasné, že se jeho rozhodnutí nebude líbit zejména zastáncům oranžové revoluce z roku 2004, kdy v prezidentských volbách porazil právě Janukovyče a národ se tehdy rozdělil na dva nesmiřitelné tábory. "Vím, že jakékoli rozhodnutí učiním, část naší společnosti je nepřijme. Žádám národ, aby se snažil pochopit, že máme jedinečnou šanci sjednotit zemi," řekl Juščenko

Prezident Juščenko musel se zaťatými zuby navrhnout svého rivala do premiérského křesla
Prezident Juščenko musel se zaťatými zuby navrhnout svého rivala do premiérského křesla | Foto: Reuters

Janukovyč, jenž má podporu na ruskojazyčném jihu a východě země i mezi průmyslovými oligarchy, má v plánu postavit znovu na nohy ekonomiku, poškozenou podle jeho názoru reformami oranžové koalice.

Chce snížit daně pro firmy, včetně velkých exportérů, jež jsou motorem ukrajinského hospodářství. Dá se také očekávat, že premiér prostřednictvím centrální banky oslabí ukrajinskou měnu, což vývozcům vyhovuje. Rovněž chce vylepšit vztahy s Moskvou.

Oranžová revoluce se může zdát poražená, ale přinesla nezpochybnitelné zlepšení oproti vládě prezidenta Kučmy. Média se nebojí kritizovat politiky, opozice má šanci se prosadit, volby v poslední době probíhají s větší důvěryhodností.

Dokonce Janukovyč se změnil - dříve mrzutý politik, co nerad mluvil s novináři, poslechl rady konzultantů a stal se více "telegenickým". Události roku 2004 byly i podle něj prospěšné pro každého.

 

Právě se děje

Další zprávy