Ukrajina odsoudila špiona a ptá se: Proč zrovna Češi?

Alexandra Malachovská, spolupracovnice Aktuálně.cz
17. 7. 2012 11:18
Ukrajinský inženýr podle soudu prodával české rozvědce důvěrné informace o zbraních
Nahrávka údajných českých špionů na Ukrajině
Nahrávka údajných českých špionů na Ukrajině | Foto: Aktuálně.cz

Kyjev - Čtyři roky vězení dostal na Ukrajině inženýr, jenž byl údajně špionem české rozvědky. Za mříže putuje kvůli "shromažďování a předávání důvěrných informací, které jsou majetkem státu".

Podle ukrajinských médií, která o rozsudku z 6. června informovala v pondělí, muž pro Čechy shromažďoval důvěrné informace o vývoji zbraní, stavu výzbroje a vojenské techniky ve své zemi.

Informace o zadržení občana S. se objevily loni v květnu v době diplomatického skandálu mezi Českem a Ukrajinou. Tehdy byli vyhoštěni dva pracovníci zastupitelského úřadu v Kyjevě a Praha reagovala odvetným krokem.

Letadla i raketové systémy

Oficiálně ale české orgány ukrajinskou demarši spojovaly s udělením politického azylu někdejšímu ministru ekonomiky Bohdanu Danylyšynovi. Ten je stíhaný na Ukrajině za údajné finanční podvody, kterých se měl dopustit v době, kdy pracoval v úřadu nyní vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

Bohdan Danylyšyn.
Bohdan Danylyšyn. | Foto: Ludvík Hradilek

Ukrajinci od počátku tvrdili, že Češi byli vyhoštěni ze země za činnost, která se "neslučuje s diplomatickým statusem".

Počátkem června odsouzený muž podle médií pracoval v kyjevském závodu civilního letectví, který se zabývá výrobou a opravou letounů Antonov.

Agentura Interfax-Ukrajina napsala, že jde o Serhije Skurského, který měl diplomatům předávat informace o činnosti dněpropetrovského závodu Južmaš, svého času výrobce sovětských jaderných raket. Jeho údaje se prý také týkaly vývoje letounů An-70 a An-178 a stanice Adros, která zajišťuje ochranu letadel a vrtulníků před řízenými střelami.

Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) už loni uvedla, že se česká vojenská rozvědka kromě letounů An-70 a An-178 zajímala i o vývoj raketových a kosmických systémů, které ukrajinští konstruktéři připravují pro Rusko. Zároveň prý byla předmětem jejich zájmu obrněná technika a družicová navigace pro tanky.

Mluvčí SBU Maryna Ostapenková tehdy oznámila, že kvůli špionáži pro Prahu byla zadržena také zaměstnankyně ukrajinského ministerstva obrany. Ta se údajně pokoušela získat v Česku politický azyl, avšak byla zadržena při pokusu o výjezd z Ukrajiny. O jejím osudu média zatím neinformovala.

Zájem špionů může Ukrajinu těšit

Podle zdrojů SBU se občan S. měl dopustit "zločinného spiknutí se zástupci zahraniční instituce". Informace, které získal díky své vysoké pracovní funkci, prý předával za finanční odměnu. Ačkoli mu hrozilo až osm let odnětí svobody, kyjevský obvodní soud ho 6. června odsoudil k nejnižšímu možnému trestu. Obviněný se proti rozsudku odvolal.

Foto: Aktuálně.cz

Tamní média ironicky poznamenávají, že Ukrajince může jen těšit, že "současná Ukrajina má technické novinky, které zajímají ekonomicky vyspělé země". Zároveň se ale tamní experti pozastavovali nad tím, proč se zrovna Češi zajímali o tyto vývojové novinky. "Nevyrábí ani tanky, ani dopravní letadla, ani raketové a kosmické systémy. Pro koho to asi potřebovali?" napsal liberální deník Dzerkalo tyžňa.

Podle komentátorů byly tajné informace sotva určeny pro český byznys. Spekulovalo se, že si vojenské údaje mohla objednat prostřednictvím českých agentů rozvědka USA, Francie, Německa nebo také Číny.

Kromě "českého špiona" byli v zemi nedávno odsouzeni také dva severokorejští agenti, kteří se zajímali o ukrajinská raketová tajemství. Do Dněpropetrovsku, kde byli dopadeni, se vydali pod rouškou obchodníků. Za svou činnost na Ukrajině dostali po osmi letech vězení. Doma by je prý za neúspěšnou výzvědnou činnost mohl stihnout i trest smrti.

 

Právě se děje

Další zprávy