"Pan ministr zahraničí Andrij Sybiha mě informoval o tom, že s pomocí Česku souhlasil prezident Volodymyr Zelenskyj," uvedl Lipavský. Sybiha se stal šéfem ukrajinské diplomacie na začátku září, nahradil Dmytra Kulebu.
Sybiha v pozdějším vyjádření na sociálních sítích vyjádřil Česku a dalším zemím solidaritu v souvislosti s povodněmi a jejich oběťmi. "Jménem prezidenta Volodymyra Zelenského a při součinnosti s (premiérem) Denysem Šmyhalem jsme nabídli Moldavsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku, Maďarsku a Česku, že vyšleme jednotky ukrajinských záchranářů, aby pomohly překonat živelní pohromu," napsal Sybiha na síť X.
Česko Ukrajinu podporuje vojensky, humanitárně i finančně od ruské invaze v únoru 2022. Bylo jednou z prvních zemí, které tehdy Ukrajině poskytly konkrétní vojenskou pomoc. Je také v čele iniciativy na nákupy dělostřelecké munice v zemích mimo Evropskou unii. Česká republika také přijala po invazi statisíce ukrajinských uprchlíků.
Pomoc nabídlo také Slovinsko. Slovinské velvyslanectví v Praze informovalo o tom, že slovinská vláda s obavami sleduje povodňovou situaci v Česku. "Pokud by Česko žádalo mezinárodní asistenci a pomoc, Slovinsko nebude váhat s odpovědí. Česko loni stálo za námi během devastujících povodní ve Slovinsku. Pamatujeme si vaši pomoc," uvedla ambasáda.
V Česku dál pokračuje vlna záplav. Nejvíc vody spadlo do rána v Jeseníkách, Beskydech a v Krkonoších. Dramatická je situace zejména v Moravskoslezském kraji a na severu kraje Olomouckého. Největší škody kvůli povodním zároveň pravděpodobně utrpí oblasti, které jsou i za normálních okolností jedněmi z nejvíce znevýhodněných. Jedná se třeba o Jesenicko a Frýdlantsko, upozornil prezident Petr Pavel na síti X.