Ukrajina má "ministerstvo pravdy". Šéfem je kmotr prezidenta

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
5. 12. 2014 12:46
Nové ministerstvo má za cíl zajistit "kontrapropagandu" na okupovaných územích Krymu a Donbasu. Kritici ale varují: na Ukrajině prý bude nastolena totální cenzura.
Lidé u zničeného obrněného transportéru v Kyjevě.
Lidé u zničeného obrněného transportéru v Kyjevě. | Foto: Reuters

Kyjev – Na "ministerstvo pravdy" překřtili ukrajinští novináři nový resort, který vznikl v tamní, právě jmenované vládě. Podle analogie s románem 1984 George Orwella.

Vytvoření ministerstva informační politiky má podle nich za cíl omezit svobodu slova a nastolit totální cenzuru.

Vadí jim také to, že jeho šéfem se stal Jurij Stec, kmotr prezidenta Petra Porošenka. Dosud se staral o jeho propagační kampaň, teď má bojovat s ruskou propagandou.

"Je to časovaná bomba pro ukrajinskou demokracii," napsal na svém Facebooku novinář z internetového listu Ukrajinska pravda Serhij Leščenko, který se nedávno stal poslancem.

Porošenkovo angažmá

Proti vzniku nového ministerstva už v Kyjevě protestovaly stovky novinářů. S plakáty "Stop cenzuře" nebo "Zastavte ministerstvo kmotrů" upozorňovali na to, že na podobné "rozmary" není vhodná doba.

Podle hnutí Stop cenzuře! je na Ukrajině dostatek byrokratických institucí, které mají veškeré nástroje, jak se ideologicky bránit Rusku.

"Už tak máme spoustu výdajů na státní aparát… Ve skutečnosti byl nový úřad vytvořen, aby se zaměstnala jedna konkrétní osoba," řekla televizi hromadske.tv poslankyně a bývalá novinářka Tetjana Čornovolová.

Resort nicméně podle ní stav svobody slova, o niž se bojí demonstranti, neovlivní. "Těžko může zničit to, co neexistuje. Nehledě na Majdan je situace katastrofální," uvedla známá bojovnice s korupcí.

Podle poslance a bývalého novináře Mustafy Najema - rovněž tvrdého kritika minulého režimu - hlasování o novém ministerstvu navrhl osobně prezident Porošenko, a to navzdory protestům poslanců z několika frakcí.

Veřejná diskuse, jež měla jmenování Stece předcházet, pak byla zrušena a ministr byl schválen při hlasování pro celou vládu.

"Žádoucí" kontrapropaganda

Podle poslance Antona Heraščenka z premiérovy frakce Lidová fronta bylo vytvoření ministerstva, které má zajistit "kontrapropagandu" na okupovaných územích Krymu a Donbasu, "žádoucí již delší dobu".

Také šéf prezidentova bloku v parlamentu Jurij Lucenko má za to, že ministerstvo je nutné, aby odráželo "informační útoky Kremlu".

Ukrajina prý s Moskvou informační válku prohrává a podobný resort měl vzniknout již dávno. "Pak bychom neměli ani Janukovyče," míní bývalý politický vězeň.

Sám Stec tvrdí, že resort bude zajišťovat informační strategii Ukrajiny.

"Mohl jsem se stát šéfem prezidentského úřadu nebo bezpečnostní rady," přesvědčuje protestující novináře, že ministerstvo nevzniklo kvůli němu. "Ministerstvo vzniklo podle vzoru podobných resortů v USA, Velké Británii, Francii či Izraeli v době válečných operací. Až agrese skončí, nebudeme ho potřebovat,“ uvedl podle Rádia Svoboda.

Vysílání Putina? Nemorální

Hned po svém jmenování komentoval Porošenkův kmotr "provokativní" rozhodnutí jednoho ze soukromých kanálů, který odvysílal výroční projev ruského prezidenta Vladimira Putina.

Jurij Stec označil postup televize Espreso.TV, která vznikla loni na vlně politických protestů, jako "nemorální". "Je to nahrávání agresorovi," vysvětlil.

Zároveň si však posteskl, že zatím nemá nástroje, jak novináře potrestat.

 

Právě se děje

Další zprávy