Lvov nepanikaří, ale připravuje se na nejhorší. Poplach zní pořád, popisuje reportér

Michaela Prešinská
5. 3. 2022 6:53
Hlavní přestupní stanicí pro uprchlíky na cestě za bezpečím se stal západoukrajinský Lvov. Přestože se městem několikrát denně rozezní poplach a jeho ulicemi prochází desítky ozbrojených vojáků, obyvatelé nepropadají panice, říká pro Aktuálně.cz dvacetiletý fotoreportér a novinář Ray Baseley. Podle něj si lidé na hrozící nebezpečí už zvykli a na ruský útok se intenzivně připravují.

Mladý novinář se před čtyřmi dny vydal na Ukrajinu natáčet sérii videoreportáží o válce. První dny své cesty tráví ve Lvově, kam se sjíždějí uprchlíci z celé země. "Není to tak, že by ve městě vládla panika. Atmosféra je sice napjatá, lidé si však na hrozící nebezpečí zvykli, a i přes neustále houkající sirény, hrozby raket a možného náletu stíhaček jednoduše pokračují ve svých životech," popisuje pro Aktuálně.cz.

Podle něj je však město přeplněné a potýká se s logistickými problémy. "Zdravotnický materiál i hygienické potřeby jsou omezené. To samé s jídlem. Obchody sice stále fungují, nabídku v restauracích však znatelně zúžil nedostatek některých potravin," říká.

Obyvatelé Lvova se na možný příchod ruských vojsk intenzivně připravují. O tom vypovídají nejen opevněné administrativní budovy, ale i sílící domobrana, která se rychle rozrůstá. "Mezi dobrovolníky jsou často kluci, co sotva dostudovali střední školu. Lidé jsou neustále v pozoru a připravují se na nejhorší, protože jim nic jiného nezbývá," líčí Baseley. Další muže už podle něj domobrana nepřijímá, přihlásilo se jich víc, než bylo potřeba.

Nejvíce přeplněným místem ve městě je hlavní nádraží, u kterého v mrazivém počasí čekají desetitisíce uprchlíků. "Lidé spí všude. Když se nevejdou do budovy, tak jsou venku na sněhu. Jediné, co je hřeje, jsou sudy s otevřenými ohni. Matky s dětmi však mají možnost nocovat v oddělených prostorech, aby měly zaručenou bezpečnost," vysvětluje novinář a dodává, že rodiny přesto obvykle zůstávají pohromadě.

Foto: Ray Baseley

Ačkoli je podle Baseleyho ve Lvově zatím bezpečno, přiznává, že v některých situacích měl strach. "Na Ukrajině hrozí lidem nebezpečí všude. Například včera v noci asi dvacet kilometrů odsud lítaly ruské stíhačky, a tak byl ve městě vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu. Museli jsme se jít s kolegou schovat do protileteckého krytu," popisuje nepříjemnou zkušenost.

Na hrdinu si hrát nebudu

Reportér chce v následujících dnech zmapovat situaci v místech, kterým podle něj česká média nevěnují dostatečnou pozornost. "Zůstaneme ve Lvově další dva dny a následně vyrazíme buď na východ do Žytomyru, nebo do Oděsy. Záleží na tom, kam se ruská vojska v následujících hodinách posunou," vysvětluje Baseley.

Uvědomuje se riziko hrozícího útoku z okupovaného Chersonu i nedalekého přístavního města Mykolajiv, kam se ruští vojáci pokusili proniknout v pátek. "Jsem s tím smířený. Nehodlám si však hrát na hrdinu a ohrozit kvůli tomu své kolegy. Když budu muset, otočím se na patě a půjdu pryč," tvrdí.

Ray Baseley se intenzivně věnuje tématu Ukrajiny od loňského roku, kdy začal pracovat na dokumentárním filmu o životě civilistů ve válečných oblastech. Premiéra snímku se však kvůli stávající situaci značně oddálí. "V kontextu války se s tím budeme muset ještě poprat. Momentálně se však snažíme získat hlavně materiál na krátké reportáže pro sérii V epicentru, na které se nyní podílím," dodává.

Video: Lvov se stal centrem uprchlíků. Na vlak pryč se čeká i několik dní, popisuje Klicperová

„Ve Lvově je klid, město ale praská ve švech. Naplněná jsou ubytování, školy, nádraží, všude jsou lidé, kteří se snaží dostat přes Polsko pryč." | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy