Provokace a nelegální vstup, kritizuje Ukrajina cestu komunistických poslanců do Doněcku

ČTK ČTK
16. 1. 2016 19:44
Ukrajinská diplomacie podle tamních médií ostře protestuje proti cestě českých komunistických poslanců Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka do separatisty ovládané oblasti Doněcku, na níž ve čtvrtek upozornilo Aktuálně.cz. Podle Kyjeva jde o nelegální vstup obou Čechů na území Ukrajiny, čímž došlo k porušení ukrajinských zákonů. Navíc třídenní cesta, která se uskutečnila tento týden, nebyla nijak projednána s ukrajinskými úřady.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Kyjev/Praha - Proti cestě dvou českých komunistických poslanců do Doněcku kontrolovaného proruskými separatisty ostře protestuje ukrajinská diplomacie. Na svých webových stránkách v pátek uvedla, že třídenní cesta Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka nebyla projednána se státními úřady a na území Ukrajiny vstoupili poslanci nelegálně.

Na cestu upozornilo Aktuálně.cz ve čtvrtek. Čeští poslanci o své cestě předem neinformovali vedení Poslanecké sněmovny ani české ministerstvo zahraničí. Podle neoficiálních zdrojů se měla česká diplomacie o návštěvě dozvědět až od svých ukrajinských kolegů.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo českou vládu i parlament, aby se veřejně distancovaly od podobných provokací. Podobné kroky jsou podle prohlášení Kyjeva vyjádřením neúcty vůči ukrajinské svrchovanosti. Jsou rovněž v rozporu s oficiálním postojem České republiky a Evropské unie, které odsuzují ruskou agresi vůči Ukrajině.

"Žádnou protestní nótu jsme neobdrželi," řekla v sobotu Irena Valentová z tiskového odboru Černínského paláce. Protestní nóta nejspíš nebyla podána i z toho důvodu, že šlo o soukromou cestu poslanců a nikoli jejich oficiální návštěvu.

Jak uvedla agentura Interfax-Ukrajina, cílem třídenní cesty českých poslanců do samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny bylo shromažďovat informace o důsledcích nepřátelských akcí a o humanitární situaci a také navázat kontakt s civilisty. Agentura připomněla, že Ondráček je členem poslanecké Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

Oba poslanci prý do Donbasu přicestovali přes Rusko; Ondráček má na Ukrajinu zakázaný vstup a je považován za nežádoucí osobu. Ukrajinu podle místních médií naposledy navštívil loni v prosinci, již na letišti v Kyjevě ho ale policisté zadrželi a poslali zpátky.

Poslance Ondráčka a Mackovíka se v sobotu nepodařilo kontaktovat. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl, že poslanci jsou na Ukrajině zřejmě soukromě a že neví o tom, že by strana měla v plánu se k jejich případu nějak vyjadřovat. Dodal, že o celé situaci nemá podrobnější informace.

"Naši poslanci nemají povinnost hlásit své soukromé cesty ani vedení poslaneckého klubu, ani vedení strany, pokud je nerealizují v době jednání poslanecké sněmovny," sdělilo tiskové oddělení KSČM.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy