Putin na svatbě a teď lavírování banky RBI. Rakousko poškozují vazby na Rusko

Martin Novák Martin Novák
31. 3. 2023 14:25
Rakouská Raiffeisen Bank International patří k finančním ústavům, které více než rok od začátku invaze na Ukrajinu zůstávají v Rusku. Je jednou z mála bank, které zprostředkovávají platby mezi Ruskem a evropskými zeměmi. Pro banku a tím i pro Rakousko to představuje stále větší problém.
Budova Raiffeisenbank v Moskvě. Vlevo Leninova socha.
Budova Raiffeisenbank v Moskvě. Vlevo Leninova socha. | Foto: Reuters

Do Vídně míří kritika za to, že oslabuje protiruské sankce a snaží se vydělávat na tom, že jiné západní společnosti působení v zemi agresora ukončily.

Loni se o Raiffeisen Bank International (RBI) moc nemluvilo, ale od začátku letošního roku naopak hodně. Americké ministerstvo financí zahájilo vyšetřování činnosti banky v Rusku. Konkrétně toho, zda její další působení neznamená obcházení sankcí. Evropská centrální banka vyzvala (RBI), aby se z Ruska stáhla, a Kyjev pak rakouskou banku zařadil na svůj černý seznam takzvaných sponzorů války.

List obsahuje jména firem a společností, které v Rusku neukončily své aktivity. Ozývali se i někteří drobní akcionáři s tím, že ruské angažmá poškozuje dobré jméno banky a odrazuje některé potenciální klienty.

Ruský byznys je pro Raiffeisen Bank international důležitý, protože ruští občané mají podle agentury Reuters na účtech rakouské banky v přepočtu více než dvacet miliard eur. Silný tlak ale přesto vedení nutí, aby reagovalo. Minulý týden ředitel banky Johann Strobl oznámil na valné hromadě akcionářů ve Vídni, že nastal čas z Ruska odejít. Raiffeisen Bank International má podle něj dva zájemce o koupi ruské divize, jeden z nich je z Ruska.

"Nějakou aktivitu ale v Rusku vyvíjet budeme, abychom si tam udrželi bankovní licenci," uvedl Strobl. Dříve vedení banky tvrdilo, že z Ruska nechce odejít kvůli ohledu ke svým tamním zaměstnancům. Předseda dozorčí rady Erwin Hameseder se opřel do novinářů, že banku kritizují "ze své komfortní bezrizikové zóny", a postěžoval si, že jiné západní podniky v Rusku také zůstávají a nečelí "černobílému moralizování" jako Raiffeisenbank.

Putin jako svatební host

Ruská invaze v Rakousku také způsobila nové definování pojmu neutralita, na čemž mezi politiky nepanuje shoda. Krajně pravicová opoziční Svobodná strana Rakouska (FPÖ) tvrdí, že je poslední velkou stranou, která hájí skutečnou neutralitu země. Poslanci tak ve čtvrtek opustili jednací sál rakouského parlamentu, když začal hovořit z videa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Foto: Reuters

Na svých místech nechali cedulky, že jsou pro mír a neutralitu. "Je smutné, že FPÖ je jedinou stranou v rakouském parlamentu, která bere neutralitu vážně, a proto podporuje mír," uvedl předseda strany a bývalý ministr vnitra Herbert Kickl.

Svobodná strana Rakouska je ale kritiky doma i v zahraničí považována spíše za proruskou než neutrální. V neposlední řadě kvůli bývalé ministryni zahraničí za tuto stranu Karin Kneisslové. Ta v roce 2018 pozvala ruského prezidenta Vladimira Putina na svoji svatbu a až do poloviny loňského roku seděla v dozorčí radě ruské státní těžařské společnosti Rosněfť.

Kneisslová ještě po začátku invaze řekla, že výzvy ke svému odstoupení z dozorčí rady nechápe. Nedávno oznámila, že se přestěhovala do Bejrútu, protože v Rakousku čelila výhrůžkám. V září se také objevila na ekonomickém fóru v ruském Vladivostoku.

Rakouský analytik a bývalý pracovník ministerstva zahraničí ve Vídni Gustav Gressel před časem deníku Aktuálně.cz řekl, že Rusko si z Rakouska udělalo centrum své špionáže v Evropě a budovalo svůj politický vliv právě přes politiky, jako byla Kneisslová.

"Rakousko je vojensky neutrální, politicky nikoliv," řekl předseda parlamentu Wolfgang Sobotka z vládní Lidové strany. Vídeň právě s poukazem na svoji neutralitu nedodává Ukrajině zbraně, ale poskytuje jí humanitární pomoc a přijala přes 100 tisíc ukrajinských uprchlíků. Prezident Alexander van der Bellen v březnu přijel za Volodymyrem Zelenským do Kyjeva.

Video: Ukrajinci využívají k útokům ukořistěné samohybné dělo

RFE - Ukrajinci využívají k útokům na nepřátele ukořistěné samohybné dělo | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy