Ukrajina dostane cestovní mapu k míru, dohodla normandská čtyřka. Pak přišla ostrá debata k Sýrii

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
20. 10. 2016 6:57
Berlínská schůzka nejvyšších představitelů Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska dospěla k plánu, který by měl vést k míru na Ukrajině. Dohodu potvrdili ukrajinský i ruský prezident. Vladimír Putin pak na následném jednání o Sýrii čelil velmi tvrdé kritice. Dění v Aleppu považuje francouzský prezident François Hollande za válečné zločiny a Rusko podle něj nese odpovědnost.
Petro Porošenko, Angela Merkelová a Francois Hollande na schůzce v Berlíně.
Petro Porošenko, Angela Merkelová a Francois Hollande na schůzce v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín – Nejvyšší představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska se ve středu večer na berlínském jednání o východní Ukrajině dohodli na vytvoření takzvané cestovní mapy, která by měla vést k míru.

Po schůzce to podle agentury Reuters uvedl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ujednání následně potvrdil i ruský prezident Vladimir Putin. Ministři zahraničí by cestovní mapu měli podle Porošenka vypracovat v listopadu.

Porošenko po téměř pětihodinovém jednání podle agentury DPA dále řekl, že se Rusko a Ukrajina shodly na přítomnosti ozbrojené policejní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v oblasti bojů na Donbasu. Putin na následné tiskové konferenci hovořil o shodě na rozšíření mise pozorovatelů OBSE.

Německá kancléřka Angela Merkelová považuje dohodu o cestovní mapě pro mír za pokrok. Za nezbytné považuje zajištění humanitární pomoci trpícímu obyvatelstvu východní Ukrajiny.

Porošenko také souhlasil se začátkem stahování vojáků ze čtyř nových oblastí na východě Ukrajiny. S oddělením bojujících stran na třech místech fronty počítala už dílčí dohoda ze září. Přestože přesun znepřátelených jednotek měl být hotov do tří dnů, nárazníková zóna byla zatím vytvořena jen na dvou místech.

Konflikt na východní Ukrajině si za více než dva roky vyžádal přes 9600 obětí a na 22 000 zraněných.

Tvrdá kritika Putina za Sýrii

V Berlíně se Putin, Merkelová, Porošenko a také francouzský prezident François Hollande sešli, aby jednali o dění na Donbasu. Po odchodu Porošenka schůzka pokračovala a ruský prezident pak čelil tvrdé kritice Německa a Francie kvůli situaci v Sýrii.

Dění v Aleppu považuje francouzský prezident François Hollande za válečné zločiny a Rusko podle něj nese odpovědnost. Německá kancléřka Angela Merkelová podle DPA označila bombardování vedené syrským vládním letectvem a ruskými silami za nelidské a vůči civilistům kruté. Putin během středečního jednání, které se protáhlo přes půlnoc, navrhl urychlit práce na nové syrské ústavě, aby se usnadnila cesta k budoucím volbám.

Putin také řekl, že je připraven prodloužit přestávku v náletech na Aleppo, kterou ruské a syrské letectvo vyhlásilo v úterý. "Úleva na pár hodin nemá smysl," řekl Hollande. "To podstatné je, že obyvatelé Aleppa nemohou dále žít v nesnesitelných podmínkách," dodal.

S kritikou situace v Sýrii se k němu připojila i Merkelová. "Mluvíme tady o kriminálním počínání, o zločinech proti civilistům," řekla kancléřka. Reuters poznamenal, že ale nehovořila o válečných zločinech jako Hollande. Řekla také, že nevěří tomu, že při náletech na Alepo je možné oddělovat teroristy od civilistů.

Merkelová rozhovor s Putinem o blízkovýchodní zemi označila za velmi náročný. Spolu s Hollandem nevyloučila, že Moskva může kvůli počínání v Sýrii čelit sankcím. Dodala ale, že Evropská unie na svém summitu bude jednat především o pomoci civilistům.

Lidé během bombardování čelí bezprecedentnímu utrpení, jsou shazovány stovky bomb, říká regionální koordinátorka Eleanor McClelland z Člověka v tísni. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy