Ukrajina chce zaříznout dunajskou deltu

Roman Staněk
23. 7. 2006 15:34
Kyjev - Stavba nového říčního kanálu může pomoci ukrajinské ekonomice, a zničit jednu z nejvzáčnějších evropských přírodních rezervací.
Delta Dunaje je domovem největší evropské kolonie pelikánů a také několika druhů ohrožených ryb a unikátních rostlin
Delta Dunaje je domovem největší evropské kolonie pelikánů a také několika druhů ohrožených ryb a unikátních rostlin | Foto: Water in law

Velký zářez v dunajské deltě. Tak se dá stručně charakterizovat projekt nového říčního kanálu, kterým chce Ukrajina spojit Dunaj s Černým mořem.

Stavba kanálu Bystroe může vážně poškodit hnízdiště unikátních ptačích kolonií. V ústí Dunaje jsou také významná trdliště. Ryby jsou důležitým prvkem ukrajinské ekonomiky, uvádí se v červencové zprávě Spojených národů.

Pelikáni vs. lodě

Projektem se rozhořel spor Ukrajiny se sousedním Rumunskem, které také sdílí deltu. Do sporu se nakonec musely zapojit mezinárodní ekologické organizace a také Evropská unie, jejímž členem se má právě Rumunsko brzy stát.

Foto: Aktuálně.cz

Oblast druhé největší evropské říční delty, hned po deltě řeky Volhy, je významnou každoroční zastávkou milionu migrujících ptáků. Místo je také domovem největší evropské kolonie pelikánů, a také několika druhů ohrožených ryb a unikátních rostlin. Delta se nachází na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

 "Zpráva jasně praví, že současná podoba projektu bude mít velmi negativní vliv na životní prostředí na obou stranách hranice," uvedl jeden z pověřených zástupců OSN, který si nepřál být jmenován, agentuře Reuters.

Spory od roku 2004

Ukrajina však tvrdí, že kanál pomůže zbídačené ekonomice na severní straně delty. Aby mohly ukrajinské lodě plout po Dunaji do Černého moře, musí proplouvat rumunským kanálem Sulina. Ukrajinská vláda tvrdí, že jí používání rumunské cesty stojí miliardy dolarů ročně.

Infobox

Dunaj 1

řeka DUNAJ:

  • Druhá největší řeka v Evropě
  • Je dlouhá 2840 km, velikost povodí je 817 000 km² 
  • Pramení v Černém lese na jihozápadě Německa ve výšce 1154 m. n. m.
  • Protéká deseti zeměmi: Německem, Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Bulharskem, Moldavskem a Ukrajinou
  • Prochází také čtyřmi hlavními městy: Vídní, Bratislavou, Budapeští a Bělehradem
  • Delta se dělí do tří hlavních ramen: Chilia, Sulina a Sfantul Gheorghe (Svatý Jiří)
 

Stavba kanálu a jeho následné používání by také měly přinést do oblasti spoustu pracovních míst. Vláda plánuje opět uvést do provozu přístavy, které byly na přelomu 80. a 90. let uzavřeny.

Bagry se do bažinaté krajiny zakously už v roce 2004, ovšem bez formálního potvrzení z rumunské strany. Rumunsko hned po zahájení stavby požádalo Ekonomickou komisi OSN pro Evropu (ECE) o vypracování studie.  Ta měla vycházet ze stanov Úmluvy o posuzování vlivu na životní prostředí přesahující hranice států z Espoo v roce 1991.

Zjištění ukrajinských a rumunských expertů vedených nizozemským profesorem ukazují, že "na tento případ se vztahují konvence vyplývající z Úmluvy," uvedl Kaj Barland, ředitel sekce environmentálních problémů ECE.

Bez sankcí

Vědci podle zprávy zjistili, že bagrování kanálu, které začalo v roce 2004 a které má spojit Dunaj s Černým mořem, by zničilo říční nivu a znečistilo přímořské vody.

Foto: Water in law

Podle konvencí, na které se stavba vztahuje, bude muset Ukrajina  projekt projednávat s obyvateli delty a nevládními organizacemi. Ukrajinští ekologové patří mezi nejhlasitější odpůrce projektu.

I přesto, že z Úmluvy v Espoo neplynou žádné výrazné sankce, pokud některý stát poruší její podmínky, diplomaté tvrdí, že žádná ze stran si nedovolí smlouvou opovrhovat.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy