Sencov i zadržení námořníci. Ukrajina a Rusko si vězně vymění zřejmě příští týden

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
Aktualizováno 30. 8. 2019 11:26
Výměna zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou se odkládá přinejmenším do příštího týdne. Informovala o tom ukrajinská redakce Radia Svoboda s odkazem na zdroje z ukrajinských bezpečnostních složek. Mezi zajatci mají být ukrajinští námořníci zajatí ruskými silami loni v listopadu u Kerčského průlivu a ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený za údajný terorismus na anektovaném Krymu.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov. | Foto: ČTK

Advokát Valentin Rybin, zastupující některé ruské občany, kteří jsou zadržováni na Ukrajině a měli by být vyměněni, prohlásil, že podle jeho informací výměna proběhne v úterý 3. září. Asi polovina lidí z ruského seznamu se podle jeho informací stále nachází ve vazebních věznicích po celé Ukrajině.

Zpráva, že výměna již probíhá, se objevila na sociálních sítích. Nejdříve čerstvě zvolený ukrajinský generální prokurátor Ruslan Rjabošapka sdílel status pracovnice parlamentu Anny Islamovové se slovy: "Modlíme se. Výměna skončila: Námořníci, Sencov, Karpjuk, Hrib letí domů! Čekáme."

Ve stejnou dobu napsal obvykle dobře informovaný šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov, že podle jeho informací letadlo s ukrajinskými vězni přistane v Kyjevě v časných ranních hodinách.

Na letiště v Žuljanech u Kyjeva se vydali novináři, přátelé i příbuzní lidí vězněných v Rusku. Čekalo je ale rozčarování. Nikdo nepřiletěl.

"Proces vzájemného osvobození zadržovaných osob pokračuje. Informace o jeho dokončení neodpovídá pravdě. Není to poprvé, co jsme svědky informačního chaosu vyvolaného odvoláním se na nepotvrzenou informaci a četné 'zdroje'. Vyzýváme k pochopení důsledků dezinformací: je to hra s emocemi veřejnosti. Až bude vzájemné osvobození zadržovaných osob dokončeno, úřad ukrajinského prezidenta to oznámí oficiálními kanály," napsala mluvčí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Facebooku prezidentského úřadu.

Sencov i ukrajinský student

Jednání o výměně zajatců probíhají řadu měsíců, pro nového ukrajinského prezidenta Zelenského je to jedna z priorit. Moskva také dávala najevo, že by mohla udělat humanitární gesto a na rozdíl od jeho předchůdce Petra Porošenka je ochotna se se Zelenským bavit.

Podle zákulisních informací by mělo dojít k výměně 28 ukrajinských občanů za 28 lidí naopak zadržovaných ukrajinskými úřady. Kromě 24 ukrajinských námořníků zatčených loni v Kerčském průlivu mělo jít i o další čtyři osoby.

Nejznámější z nich je filmový režisér Oleh Sencov, který byl v Rusku odsouzen na dvacet let za údajnou přípravu teroristického útoku. Nebo student Pavel Hrib, který se na sociálních sítích seznámil s ruskou dívkou, jež obdivovala jeho nacionalistické názory. Když ale za ní přijel do Běloruska, zjistil, že ve skutečnosti si psal s důstojníky ruské tajné služby, a skončil ve vězení s trestem šesti let za podněcování k terorismu.

Někteří výměnu odmítají

Ruský seznam podobně známá jména neobsahuje. Jsou tu třeba vojáci Maxim Odincov a Alexandr Baranov, kteří po anexi Krymu v roce 2014 přešli do ruské armády, čímž se podle ukrajinských zákonů dopustili velezrady.

Není jasné, zda součástí výměny bude i novinář ruské státní agentury RIA Novosti Kyryl Vyšynskyj, který řídil ukrajinskou pobočku a dostal v roce 2014 od ruského prezidenta Vladimira Putina medaili za "objektivní informování o Krymu". Vyšynskyj, který používá i ruský přepis svého jména Vyšinskij, podle svého advokáta odmítal výměnu za zajatce s tím, že je nevinný a chce se u ukrajinského soudu očistit.

Nebyl ostatně jediný, kdo odmítal zařazení na seznam. Podle zdrojů ze separatistické Doněcké lidové republiky ti, kteří mohli požádat o podmínečné propuštění, nechtěli být vyměněni. Poučily je předchozí výměny, kdy se ukázalo, že je v Rusku nikdo nečeká. Ocitli se tam s ukrajinským pasem a zápisem v trestním rejstříku, což značně limitovalo například jejich šance na nalezení zaměstnání.

Výměna zajatců je podle některých zdrojů součástí širších dohod mezi Kremlem a lidmi nového ukrajinského prezidenta, dosažených při pomoci západních diplomatů. Jde například o obnovení dodávek vody na Krym, otevření dalších přechodů mezi separatistickými republikami a oblastmi pod kontrolou Kyjeva a o amnestii pro další odsouzené.

Video: Stačilo málo a zastřelili mě. Lidé v Donbasu jsou zoufalí a bez naděje, líčí reportér

Obě strany páchají krutosti a dopouštějí se válečných zločinů, ale je jasné, kdo to celé začal. A to bylo Rusko, říká slovenský novinář Tomáš Forró. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy