Ukradený Monet je na světě. Našli ho na psychiatrii

bh
19. 2. 2008 11:45
Před týdnem ho ukradli z curyšského muzea
Monetovo Makové pole u Vétheuil z Bührleho sbírky.
Monetovo Makové pole u Vétheuil z Bührleho sbírky. | Foto: Sammlung Bührle

Curych - Přinejmenším jeden obraz z miliardové krádeže v curyšském Bührleho muzeu je na světě. Monetovo Makové pole u Vétheuil bylo přitom objeveno kuriozním způsobem- nalezla ho ochranka psychiatrické léčebny.

Čtěte také: Zmizely obrazy impresionistů za tři miliardy

Cenné plátno odcizené ze soukromé sbírky našel na zadním sedadle bílého opelu hlídač psychiatrie curyšské univerzitní kliniky Burghölzli. Obraz ležel společně s dalším dílem, pravděpodobně také ze sbírky továrníka Bührleho, na zadním sedadle.

"Nějak divně tam stálo," vysvětlil jeden z hlídačů, proč se o auto začali zajímat.

Vůz byl převezen do policejních laboratoří a celý areál uzavřen. Policie by měla detaily zveřejnit na dnešní odpolední tiskové konferenci.

Ozbrojení zloději si 10. února odnesli celkem čtyři plátna, kromě Moneta to byl Cézannův Chlapec v červené vestě, Degasův portrét Ludovica Lepica a jeho dcery a van Goghovy Kvetoucí kaštany.

Jen týden předtím došlo k další loupeži v Pfäffikonu v kantonu Schwyz, odkud zmizela Picassova díla v hodnotě bezmála pět milionů švýcarských franků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy