Ukradený Monet je na světě. Našli ho na psychiatrii

bh
19. 2. 2008 11:45
Před týdnem ho ukradli z curyšského muzea
Monetovo Makové pole u Vétheuil z Bührleho sbírky.
Monetovo Makové pole u Vétheuil z Bührleho sbírky. | Foto: Sammlung Bührle

Curych - Přinejmenším jeden obraz z miliardové krádeže v curyšském Bührleho muzeu je na světě. Monetovo Makové pole u Vétheuil bylo přitom objeveno kuriozním způsobem- nalezla ho ochranka psychiatrické léčebny.

Čtěte také: Zmizely obrazy impresionistů za tři miliardy

Cenné plátno odcizené ze soukromé sbírky našel na zadním sedadle bílého opelu hlídač psychiatrie curyšské univerzitní kliniky Burghölzli. Obraz ležel společně s dalším dílem, pravděpodobně také ze sbírky továrníka Bührleho, na zadním sedadle.

"Nějak divně tam stálo," vysvětlil jeden z hlídačů, proč se o auto začali zajímat.

Vůz byl převezen do policejních laboratoří a celý areál uzavřen. Policie by měla detaily zveřejnit na dnešní odpolední tiskové konferenci.

Ozbrojení zloději si 10. února odnesli celkem čtyři plátna, kromě Moneta to byl Cézannův Chlapec v červené vestě, Degasův portrét Ludovica Lepica a jeho dcery a van Goghovy Kvetoucí kaštany.

Jen týden předtím došlo k další loupeži v Pfäffikonu v kantonu Schwyz, odkud zmizela Picassova díla v hodnotě bezmála pět milionů švýcarských franků.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy